PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

1,4 mld zł - szacowany zysk operacyjny PKN Orlen w III kw.

Autor: PAP
19-10-2012 09:13
1,4 mld zł - szacowany zysk operacyjny PKN Orlen w III kw.
Fot. Piotr Waniorek

Szacowany zysk operacyjny grupy PKN Orlen w III kw. wyniósł ok. 1,4 mld zł - podała spółka we wstępnych danych za trzeci kwartał. Wynik jest zgodny z oczekiwaniami analityków. Średnia prognoz rynkowych mówiła również o 1,4 mld zł zysku operacyjnego.

"W wyniku rosnących cen ropy naftowej w lipcu i sierpniu 2012 r. szacowany efekt LIFO zwiększający wynik operacyjny wyniesie w III kw. 2012 r. ponad 0,4 mld zł" - napisano w raporcie.
Dodatni łączny wpływ zmian czynników makroekonomicznych oraz wolumenów sprzedaży wyniósł około 0,6 mld zł (rdr).

Dodatni efekt netto przeszacowania kredytów w okresie lipiec-wrzesień szacowany jest na około 0,5 mld zł, z czego około 0,3 mld zł dotyczy kredytów w dolarach powiązanych z inwestycją w Orlen Lietuva oraz kredytów jednostek zagranicznych i zostanie ujęte w kapitałach własnych, natomiast pozostałe 0,2 mld zł będzie ujęta w rachunku wyników.

Przerób ropy

Jak wynika ze wstępnych danych szacunkowych, przerób ropy w grupie PKN Orlen w III kw. 2012 roku wyniósł 7,4 mln t i był porównywalny rok do roku.

Przerób ropy w Płocku wyniósł 3,8 mln t i był o 5 proc. niższy rok do roku. Z kolei przerób w Unipetrolu wyniósł 1,04 mln t, co oznacza wzrost o 11 proc. rok do roku. W Orlen Lietuva przerób wzrósł o 5 proc., do 2,55 mln t.

Spółka podała, że na stabilnym poziomie była sprzedaż rafineryjna i detaliczna, ograniczone zostały natomiast wolumeny petrochemiczne na skutek postoju remontowego instalacji Olefin II i PTA w Płocku.

Niższe wolumeny sprzedaży rafineryjnej rok do roku na rynku polskim (w efekcie spadkowych trendów konsumpcji paliw) zostały skompensowane wzrostem sprzedaży w Orlen Lietuva.

Utrzymane zostały wysokie wolumeny sprzedaży detalicznej przy spadającej konsumpcji, głównie dzięki wzrostom na rynku niemieckim. Spółka wskazuje na stopniową odbudowę marż detalicznych w III kw. 2012 r. na rynku polskim, przy utrzymującej się presji na marże w Czechach.

Niższa o 8 proc. sprzedaż olefin, poliolefin i PTA była wynikiem postojów remontowych oraz niższych o 19 proc. wolumenów PCW, na które słabł popyt. Zostało to skompensowane 15-proc. wzrostem sprzedaży nawozów.
Podobał się artykuł? Podziel się!

NA GIEŁDZIE

 • Warszawa, 5 grudnia 2017

 • Strategia ciepłownictwa #PGE. Jakie aktywa zostaną poza PGE Energia Ciepła? bit.ly/2Bs5X3n
  wnp.pl
 • Nierówności płacowe jeszcze nigdy nie rosły tak szybko bit.ly/2BrhoIH
  wnp.pl
 • Ubezpieczyciele wypłacają w Polsce coraz więcej pieniędzy bit.ly/2yB9mHL
  wnp.pl
 • Masz diesla, powinieneś się obawiać? @MR_GOV_PL zabiera głos bit.ly/2oeRFxE
  wnp.pl
 • Polski bank wyda miliony na nowoczesne rozwiązanie bit.ly/2ob6l0V
  wnp.pl

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


PARTNER

 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP