Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

10 mln zł na nową koncesję na rynku paliw?

Autor: wnp.pl (Piotr Apanowicz)
02-04-2014 10:55
10 mln zł na nową koncesję na rynku paliw?
Fot. Fotolia

Ustawodawca, w ramach walki z szarą strefą, chce wprowadzić nową koncesję na obrót paliwami z zagranicą, a jej otrzymanie będzie warunkowane wpłaceniem przez przedsiębiorcę kaucji w wysokości 10 mln zł. Dla wielu małych podmiotów handlujących paliwami, szczególnie gazem płynnym, będzie to oznaczać konieczność zniknięcia z rynku.

Zmiana miałaby zostać wprowadzona nieco „kuchennymi drzwiami”, za pomocą nowelizacji ustawy o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego oraz zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa paliwowego państwa i zakłóceń na rynku naftowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw.
W ramach tego projektu posłowie komisji nadzwyczajnej ds. energetyki i surowców energetycznych zaproponowali zmianę w prawie energetycznym, wprowadzającą zupełnie nową koncesję dla podmiotów prowadzących obrót paliwami z zagranicą. Oprócz samego wprowadzenia koncesji branżę zaalarmował fakt, że aby ją otrzymać, przedsiębiorca będzie zobowiązany złożyć zabezpieczenie majątkowe w wysokości 10 mln zł, „w celu zabezpieczenia powstałych albo mogących powstać należności związanych z wykonywaną działalnością koncesjonowaną, z tytułu opłat, kar, grzywien, mandatów oraz nieuregulowanych zobowiązań podatkowych w zakresie podatku VAT oraz podatku akcyzowego”.

Wymóg posiadania koncesji będzie dotyczył wszystkich podmiotów chcących importować lub eksportować paliwa, w tym gaz płynny LPG.

- To tak, jakby starając się o prawo jazdy trzeba było złożyć kaucję z przeznaczeniem na pokrycie przyszłych mandatów - mówi Andrzej Olechowski, dyrektor Polskiej Organizacji Gazu Płynnego (POGP). - O ile, abstrahując od jej wysokości, jesteśmy w stanie zrozumieć kaucję z przeznaczeniem na opłaty związane z prowadzeniem działalności, o tyle przeznaczanie jej na poczet ewentualnych przyszłych kar zakrawa na primaaprilisowy żart - dodaje. Jego zdaniem byłaby to zupełnie nowa konstrukcja w polskim systemie prawnym.

Rynek LPG jest znacznie bardziej rozdrobniony niż rynek paliw, dostawy gazu płynnego do Polski w znacznej części opierają się na firmach małych i średnich, dla których wymóg zabezpieczenia na kwotę 10 mln zł będzie jednoznaczny z zaprzestaniem działalności.

Krzysztof Romaniuk, dyrektor ds. analiz rynku w Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN) nie ukrywa, że wprowadzenie tych zapisów było jednym z głównych postulatów dużych graczy na rynku paliw, a ich celem jest ograniczenie szarej strefy. - Dotychczasowe działania wprowadzone zmianami ustawy o VAT się nie sprawdziły, dlatego bez radykalnych metod trudno byłoby zapanować nad rozwojem szarej strefy - przekonuje.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP