Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

10 proc. stacji paliw powinno zaprzestać działalności

Autor: wnp.pl (Piotr Apanowicz)
17-01-2014 15:14
10 proc. stacji paliw powinno zaprzestać działalności
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Około 90 proc. stacji paliw jest dostosowanych do obowiązujących od początku tego roku nowych norm środowiskowych - wynika z danych Urzędu Dozoru Technicznego na koniec 2013 roku. Pozostałe 10 proc. z nich powinno zniknąć z rynku.

Jak powiedział na konferencji prasowej Przemysław Ligenza, wiceprezes UDT, kilkaset podmiotów nie spełniało nowo obowiązujących norm na koniec 2013 roku. Wiceszef UDT nie chciał ujawnić konkretnej liczby niedostosowanych stacji, przyznał jedynie, że jest to „bliżej tysiąca placówek”.
Według danych Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN) w Polsce działa ok. 6700 stacji, co oznacza, że norm nie spełniało ok. 700 z nich.

Nie wiadomo jednak jaką część niedostosowanych stacji stanowią obiekty zamknięte, np. stacje wewnątrzzakładowe.

Spośród 29 oddziałów terenowych UDT relatywnie najwięcej stacji nie spełniających norm w 2013 r. było w oddziale Lublin (ponad 20 proc.), natomiast najmniej w oddziałach Bydgoszcz, Kraków czy Tarnów (poniżej 10 proc.).

W 2014 roku UDT skontrolował już kilkaset stacji benzynowych według założonego planu inspekcji, przy czym Przemysław Ligenza podkreślił, że plan ten został ułożony w taki sposób, aby szczególny nacisk położyć na stacje, których zbiorniki w 2013 r. nie spełniały nowych wymagań.

Ponad 20 proc. skontrolowanych do tej pory w tym roku stacji nadal posiadało niezmodernizowane zbiorniki, w wyniku czego inspektorzy wydawali decyzje o konieczności wstrzymania ich eksploatacji i jednocześnie przekazywali informacje o podejrzeniu popełnienia przestępstwa odpowiednim służbom, w szczególności prokuraturze oraz Urzędowi Regulacji Energetyki, jako organowi koncesyjnemu (sprzedaż paliw ze zbiorników niedostosowanych do obowiązujących przepisów jest złamaniem warunków koncesji na obrót paliwami - red.).

- Większy odsetek niezmodernizowanych zbiorników niż na koniec 2013 roku wynika właśnie z faktu, że na początku roku skupiliśmy się w pierwszej kolejności na obiektach niedostosowanych. Więcej na temat skali zjawiska będzie można powiedzieć za kilka miesięcy, wszystkie stacje na pewno zostaną skontrolowane do końca tego roku - zapewnił wiceprezes UDT. Ocenił, że prawdopodobnie odsetek placówek nie spełniających norm będzie zbliżony do tego na koniec 2013 roku.

- Pamiętajmy jednak, że to mogą być normalne decyzje o charakterze biznesowym. Są duże sieci stacji, które świadomie nie modernizowały zbiorników na kilkudziesięciu należących do nich stacjach, z różnych przyczyn decydując o zaprzestaniu przez nie działalności z początkiem 2014 roku - zastrzega Przemysław Ligenza.

Natomiast o ile w 2013 r. zdarzały się sytuacje, że część zbiorników na danej stacji spełniała wymagania, a część nie, o tyle w ramach kontroli tegorocznych takich sytuacji na razie nie stwierdzono - albo wszystkie zbiorniki były dostosowane do nowych przepisów, albo (w ponad 20 proc. przypadków) wszystkie nowych norm nie spełniały.

- Nie mam wątpliwości, że w 2014 roku ostatecznie rozwiążemy problem stacji nie spełniających nowych norm środowiskowych - zakończył prezes Ligenza.

Czytaj także: Nieuprawnione stacje na razie nie znikną z rynku?SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP