Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

130 wniosków o koncesje importowe

Autor: wnp.pl (Piotr Apanowicz)
24-09-2014 15:20
130 wniosków o koncesje importowe
Fot. PTWP

22 września br. upłynął termin składania w Urzędzie Regulacji Energetyki (URE) wniosków o wydanie koncesji na obrót paliwami ciekłymi z zagranicą (OPZ). Jak się dowiedzieliśmy, na czas wpłynęło do URE blisko 130 wniosków, a nawet drugie tyle spodziewane jest do końca tygodnia.

- Do dziś mamy 129 podmiotów, które złożyły w terminie wnioski o udzielenie koncesji na obrót paliwami ciekłymi z zagranicą, tj. są uprawnione do wykonywania działalności OPZ jeszcze przed uzyskaniem stosownej koncesji - powiedziała nam Agnieszka Głośniewska, rzecznik prasowy URE.
Urząd spodziewa się, że do końca tygodnia liczba ta ulegnie prawie podwojeniu (o zmieszczeniu się w terminie decyduje data nadania przesyłki pocztowej).

- Na razie analizujemy wnioski. Gros z nich wpłynęło w ostatnich dniach i nadal wpływają. Dlatego nie byliśmy jeszcze w stanie wydzielić poszczególnych kategorii przedsiębiorstw, które złożyły wnioski - mówi Agnieszka Głośniewska. Jej zdaniem wstępnie można jednak powiedzieć, że zdecydowana większość wniosków złożona została przez firmy działające wyłącznie w branży gazu płynnego LPG, a więc w sektorze, który zgodnie ze znowelizowanymi zapisami prawa energetycznego został zwolniony z obowiązku jednoczesnego złożenia zabezpieczenia majątkowego w wysokości 10 mln zł, z przeznaczeniem na ewentualne należności związane z wykonywaną działalnością, z tytułu zobowiązań podatkowych, a także opłat i kar.

Przypomnijmy, że podmioty, które nie złożyły wniosku o koncesję importową w przewidzianym terminie, będą mogły kontynuować działalność jedynie na terenie kraju. W przeciwnym razie grozi im kara za prowadzenie działalności bez koncesji, która zgodnie z nowym prawem energetycznym może zostać wymierzona bezpośrednio przez prezesa URE i wynosi od 200 tys. zł do 1 mln zł.

Zgodnie z nowymi przepisami prezes URE ma cztery miesiące na wydanie koncesji OPZ, licząc od dnia złożenia wniosku.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP