PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

2015 - rekordowy rok dla Orlenu

Autor: wnp.pl (Piotr Apanowicz)
28-01-2016 09:17
2015 - rekordowy rok dla Orlenu
Fot. PTWP (Paweł Pawłowski)

W 2015 roku PKN Orlen osiągnął rekordowy wynik EBITDA LIFO na poziomie 8,7 mld zł. Sprzedaż produktów wzrosła w porównaniu z rokiem poprzednim do poziomu 38,7 mln ton, przy przerobie prawie 31 mln ton ropy.

W 2015 roku wynik operacyjny koncernu, przed uwzględnieniem wpływu odpisów wartości aktywów, wynosił 8,7 mld zł i był wyższy o 3,5 mld zł (czyli o 67 proc.) w porównaniu do roku poprzedniego. Na wyniki Orlenu w 2015 roku istotny wpływ miało bardzo dobre otoczenie makroekonomiczne oraz rekordowa sprzedaż. W 2015 roku średnia marża downstream koncernu wzrosła o 2,4 dolary na baryłce, do poziomu 13,8 dol./bbl.
Koncern konsekwentnie realizował projekty inwestycyjne we wszystkich obszarach działalności. W ramach rozwoju energetyki, realizowano budowę bloku gazowo-parowego w Płocku o mocy blisko 600 MWe, a także prowadzono rozruch bloku we Włocławku o mocy 463 MWe, którego komercyjne uruchomienie planowane jest w połowie 2016 roku. Wraz z przejęciem spółki Kicking Horse Energy, koncern poszerzył swoje aktywa wydobywcze w zachodniej Kanadzie, natomiast przejmując firmę FX Energy uzyskał dostęp do perspektywicznych złóż ropy naftowej i gazu zlokalizowanych w Polsce. W wyniku tych transakcji łączny poziom zasobów rezerw ropy i gazu (2P) zwiększył się do ok. 97 mln boe.

- W ubiegłym roku PKN Orlen konsekwentnie realizował strategię, co pozwoliło osiągnąć bardzo dobre wyniki. Sytuacja makroekonomiczna jest dziś nieco inna niż w połowie 2014 r. kiedy była zatwierdzana strategia, dlatego cele finansowe mogą wymagać nowego spojrzenia. W związku z tym nie wykluczamy możliwości przeglądu strategii, by móc elastycznie reagować na zmiany w otoczeniu rynkowym. Chcemy także w większym stopniu wykorzystać potencjał koncernu w obszarze innowacji - powiedział Wojciech Jasiński, prezes spółki.

Istotnym elementem funkcjonowania Grupy Orlen jest stabilne zaopatrzenie w surowce, niezbędne do pracy instalacji. Przełom 2015 i 2016 roku to czas wygasania dwóch kontraktów długoterminowych: z Mercuria Energy Trading oraz z Rosneft Oil Company. W związku z tym PKN Orlen pod koniec grudnia 2015 roku zawarł dwa nowe kontrakty terminowe z producentami (Rosneft i Tatneft) na dostawy ropy naftowej, uzyskując przy tym korzystne warunki cenowe oraz dużą elastyczność w zakresie wolumenów i punktów dostaw surowca. Orlen przekonuje, że obecnie koncern dysponuje optymalną strukturą dostaw długoterminowych i spotowych by wykorzystywać sytuację rynkową, dążąc do dywersyfikacji zaopatrzenia w surowce na optymalnym poziomie, zabezpieczającym potrzeby produkcyjne.

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 762 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP