PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

70 mln kar URE za nieprzestrzeganie prawa energetycznego

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
20-01-2012 16:59
70 mln kar URE za nieprzestrzeganie prawa energetycznego

Ponad 70 milionów złotych kar nałożonych przez URE zapłaciły przedsiębiorstwa w 2011 r. za nieprzestrzeganie przepisów prawa energetycznego. URE wszczęło 269 postępowań.

Najwięcej z prowadzonych przez prezesa URE postępowań dotyczyło nieprzestrzegania obowiązków wynikających z koncesji - 112 postępowań - i naruszenia art. 56 ust. 1 pkt 12 ustawy prawo energetyczne. Naruszenia istniejących przepisów związane były przede wszystkim z niezastosowaniem się przedsiębiorców do wymagań technicznych określonych dla działalności koncesjonowanej.
Z kolei w wyniku 37 postępowań dotyczących stosowania taryf niezgodnie z określonymi w niej warunkami, regulator wymierzył przedsiębiorstwom kary w wysokości prawie dwóch milionów złotych, w tym milion złotych kary przedsiębiorstwu dystrybucyjnemu za naruszenie obowiązku utrzymania sieci energetycznej w stanie gwarantującym ciągłe i niezawodne dostawy energii elektrycznej. Zdaniem prezesa URE zaniedbania przedsiębiorcy spowodowały nieplanowane przerwy w dostawach prądu, a staranność przedsiębiorcy w odniesieniu do utrzymania sieci powinna być szczególnie skrupulatna.

W podobnej sprawie kolejnemu podmiotowi prezes URE wymierzył karę w wysokości 500 tys. zł.

W wyniku 218 postępowań prowadzonych tylko przez jeden departament Urzędu Regulacji Energetyki - Departament Przedsiębiorstw Energetycznych - prezes URE wymierzył kary w wysokości ponad 68 000 000 zł za nieprzestrzeganie obowiązków lub naruszanie przepisów wynikających z ustaw określających bezpieczeństwo i jakość dostaw paliw i energii.

Największą, bo przekraczającą 60 milionów (60 782 150,95 zł) karę, prezes URE wymierzył za niezrealizowanie Narodowego Celu Wskaźnikowego tj. naruszenie przepisów ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych.

NCW wzrastał w latach 2008 - 2011 odpowiednio: z 3,45 % w 2008 r.; 4,60 % w 2009 r.; 5,75 % w 2010 r.; na 6,20 % w 2011 r. i określa minimalny udział biopaliw w strukturze sprzedaży paliw ciekłych.

Minimalny udział biopaliw liczony jest według wartości opałowej poszczególnych biokomponentów i jest równy Narodowemu Celowi Wskaźnikowemu (NCW). Poziom NCW na dany rok kalendarzowy określa co 3 lata Rada Ministrów, biorąc pod uwagę możliwości surowcowe i wytwórcze branży paliwowej oraz przepisy Unii Europejskiej. Ustawa o biokomponentach i biopaliwach ciekłych przewiduje karę pieniężną dla tych podmiotów, które nie wywiązują się z obowiązków nałożonych przepisami prawa.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 762 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP