PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

750 tys. zł kary dla PKN Orlen. Koncern "nie podziela stanowiska KNF"

Autor: wnp.pl (Katarzyna Walterska)/PAP
25-04-2017 19:25
750 tys. zł kary dla PKN Orlen. Koncern "nie podziela stanowiska KNF"
Fot. PTWP (Piotr Waniorek)

Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła na PKN Orlen karę pieniężną w wysokości 750 tys. zł. Spółka nie przekazała Komisji informacji o wynikach przeprowadzonego testu na utratę wartości aktywów Grupy Orlen Lietuva. Spowodowało to koniecznością dokonania odpisów aktualizujących, które miały istotny wpływ na wyniki finansowe spółki za I półrocze 2014 roku.
Płocki koncern  nie podziela stanowiska KNF i rozważa odwołanie się od jej decyzji.

Komisja dodaje, że informacje o czynnikach mogących wpływać na znaczne pogorszenie wyników finansowych stanowią szczególnie istotne informacje i powinny być znane uczestnikom rynku kapitałowego. Brak informacji o konieczności dokonania odpisów w znacznej wysokości, mających istotny wpływ na wynik finansowy powodował, iż uczestnicy rynku kapitałowego pozbawieni byli ważnej informacji dotyczącej spółki publicznej. Ponadto Komisja wskazuje, iż spółka dysponowała wszystkimi informacjami umożliwiającymi jej prawidłowe wypełnienie obowiązków informacyjnych.
- Wyjaśnienie uczestnikom rynku motywów rozstrzygnięcia niniejszej sprawy ma walor edukacyjny, ponieważ ukaranie nastąpiło w związku z brakiem 25 kwietnia 2017 r. przekazania przez spółkę informacji poufnej powstałej najpóźniej w dniu 14 lipca 2014 r. o zdarzeniu, które wpłynęło na znaczne pogorszenie wyniku finansowego -  czytamy w komunikacie.

Porównanie uprzednio publikowanych przez spółkę wyników finansowych za rok 2013 i I kwartał 2014 r. w porównaniu do wyników finansowych w I półroczu 2014 r. wskazuje na powstanie straty netto 3 783 mln zł na poziomie jednostkowym i straty netto 5 264 mln zł na poziomie skonsolidowanym w I półroczu 2014 roku, przy zysku netto na poziomie jednostkowym i skonsolidowanym w roku 2013 (odpowiednio 618 mln zł i 90 mln zł) oraz stracie netto na poziomie jednostkowym w I kwartale 2014 r. (w wysokości 7 mln zł) i zysku netto na poziomie skonsolidowanym w I kwartale 2014 r. (w wysokości 126 mln zł).

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za I półrocze 2014 r. wykazało utworzenie odpisów aktualizujących wartość rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych w wysokości 5 042 mln zł, przy czym sam odpis aktualizujący wartość aktywów rafineryjnych Grupy Orlen Lietuva wyniósł aż 4 187 mln zł.

Ze jednostkowego sprawozdania wynikało, że utworzono odpis aktualizujący wartość akcji Orlen  Lietuva w wysokości 4 542 mln zł oraz odpis aktualizujący wartość pożyczki udzielonej Orlen Lietuva w wysokości 208 mln zł. Na wysokość poniesionej straty, zarówno na poziomie jednostkowym, jak i skonsolidowanym, miały zatem wpływ dokonane odpisy aktualizujące.

NA GIEŁDZIE


SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

35 617 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

713 943 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 987 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP