PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

778 mln zł zysku operacyjnego PKN Orlen

Autor: PAP
04-11-2011 11:29
778 mln zł zysku operacyjnego PKN Orlen
Fot. PTWP (Piotr Waniorek)

W III kw. 2011 r. PKN Orlen wypracował zysk operacyjny na poziomie 778 mln zł. Zadłużenie płockiego koncernu spadło o 600 mln zł liczone rok do roku. - poinformowała w piątek spółka, podając skonsolidowane wyniki finansowe za III kw. tego roku.

PKN Orlen podał, że wynik finansowy, "został osiągnięty pomimo trudnych i niestabilnych warunków makroekonomicznych oraz obniżenia marż paliwowych, spowodowanego mniejszą konsumpcją paliw".
Według płockiego koncernu, w III kw. 2011 r. zwiększono tam łączne wolumeny sprzedaży o 4 proc., licząc rok do roku.

PKN Orlen poinformował, że na uzyskane w raportowanym okresie wyniki wpłynęły w znacznym stopniu trudne warunki makroekonomiczne: wzrost cen ropy o 47 proc., spadek modelowej marży petrochemicznej o 90 EUR/tonie oraz spadek modelowej marży rafineryjnej i dyferencjału URAL/Brent łącznie o 0,6 USD/baryłkę, czyli 15 proc., licząc rok do roku.

"W rezultacie, w III kw. 2011 r. zysk operacyjny koncernu był porównywalny do wyniku osiągniętego w analogicznym okresie roku ubiegłego, a zysk operacyjny według LIFO wyniósł 216 mln zł. Jednocześnie koncern odnotował w tym okresie ujemny wynik netto w wysokości 249 mln zł" - podał PKN Orlen.

Według płockiego koncernu, wysokie ceny paliw dyktowane przez giełdy europejskie sprawiły, że na wszystkich rynkach na których obecna jest spółka, w III kw. widoczny był pogłębiający się spadek popytu na benzynę, a na rynku polskim również na olej napędowy.

"Trzeci kwartał 2011 r. to kolejny okres trudny dla branży paliwowej. Nasza reakcja na niesprzyjające warunki przyniosła efekt - odnotowaliśmy wzrost wolumenu sprzedaży we wszystkich segmentach, w tym w sprzedaży detalicznej paliw w Polsce" - powiedział cytowany w komunikacie PKN Orlen, prezes spółki Jacek Krawiec. Dodał, że spadki modelowych marż: petrochemicznej oraz rafineryjnej, spadek konsumpcji paliw na wszystkich rynkach, na których płocki koncern prowadzi działalność, a także "silna i wymagająca elastycznego podejścia konkurencja w detalu sprawiły, że trudno byłoby o wynik lepszy od tego, który udało nam się osiągnąć". Czytaj także: PKN Orlen: dobre wyniki operacyjne pomimo trudnego otoczenia

Krawiec zaznaczył przy tym, że "podsumowanie dziewięciu miesięcy tego roku pokazuje wzrost zysku operacyjnego o ponad 30 proc. w stosunku do 2010 r.", co - jego zdaniem - dowodzi, że PKN Orlen dobrze przygotował się "na trudne czasy".

NA GIEŁDZIE

 • Warszawa, 5 grudnia 2017

 • Strategia ciepłownictwa #PGE. Jakie aktywa zostaną poza PGE Energia Ciepła? bit.ly/2Bs5X3n
  wnp.pl
 • Nierówności płacowe jeszcze nigdy nie rosły tak szybko bit.ly/2BrhoIH
  wnp.pl
 • Ubezpieczyciele wypłacają w Polsce coraz więcej pieniędzy bit.ly/2yB9mHL
  wnp.pl
 • Masz diesla, powinieneś się obawiać? @MR_GOV_PL zabiera głos bit.ly/2oeRFxE
  wnp.pl
 • Polski bank wyda miliony na nowoczesne rozwiązanie bit.ly/2ob6l0V
  wnp.pl

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


PARTNER

 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP