PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

ABC cen ropy naftowej i paliw - cz. 3

Autor: Blog Głównego Ekonomisty PKN ORLEN
10-02-2014 09:10

Większość ropy zmienia właściciela poza rynkiem. Jak ustala się ceny w kontraktach dwustronnych? Jak powstają ceny spot? Fizyczna dostawa ropy naftowej następuje albo na rynku spot (gotówkowym) lub poprzez kontrakty długoterminowe (dwustronne umowy handlowe będące dominującą formą handlu ropą). Rynek spot jest wykorzystywany do sprzedaży/kupna ropy nie objętej kontraktami długoterminowymi i transakcje tam dokonywane często mają charakter jednorazowy.

Biorąc pod uwagę logistykę transportu ropy naftowej, wydobywanej z morza (tzw. seaborn), na przykład ropy Brent, ładunki spot do natychmiastowej dostawy są tam rzadkością (rzadko kupuje się tankowiec ropy naftowej za gotówkę do natychmiastowego odbioru). Zamiast tego pojawia się istotny element transakcji spot, jakim jest odroczenie dostawy. Strony mogą w momencie zawierania transakcji z odroczoną dostawą uzgodnić przyszłą cenę, co upodabnia transakcję spot do kontraktu forward lub też, znacznie częściej, strony transakcji wiążą cenę ładunku ropy naftowej z datą załadunku.
Z kolei kontrakty długoterminowe negocjowane bilateralnie pomiędzy kupującym i sprzedającym dotyczą dostawy serii ładunków w określonym przedziale czasu obejmującym zwykle rok lub więcej. Dla przykładu, umowa na dostawy ropy, którą PKN ORLEN podpisał w ubiegłym roku z firmą Rosnieft - nota bene pierwsza umowa na bezpośrednie dostawy surowca od producenta - zawarta została na trzy lata. Obecnie około 80 proc. dostaw surowca do rafinerii w Płocku jest zabezpieczone kontraktami długoterminowymi (dostawy realizuje 3 dostawców). Pozostałe wolumeny Koncern zapewnia poprzez zakupy w formule spot.

Istotnym elementem kontraktu, oprócz wolumenu ropy, kalendarza dostaw, zabezpieczenia przed ryzykiem niewywiązania się z kontraktu jest metoda wyliczenia cen, po których nastąpią kolejne dostawy. Porozumienia cenowe sprowadzają się zwykle do uzgodnienia formuł cenowych, które łączą cenę ładunku z ceną rynkową (spot).

Biorąc pod uwagę różnorodność gatunków rop, cena konkretnego gatunku ropy jest zwykle ustalana poprzez dyskonto lub premię (dyferencjał) w stosunku do ropy referencyjnej, benchmarkowej. Dyferencjały są w formułach okresowo dostosowywane, by odzwierciedlić różnice w jakości, popycie i podaży różnych gatunków rop. Drugą zaletą formuł cenowych jest to, że poprawiają one elastyczność wyceny. Gdy jest opóźnienie pomiędzy datą zakupu a datą dostawy, pojawia się ryzyko cenowe. Strony kontraktu na ogół dzielą to ryzyko między siebie na uwzględniając je w formule cenowej. Najczęściej uzgadnia się, że data wyceny ładunku przypadnie w sąsiedztwie daty dostawy.

Sercem formuł cenowych jest identyfikacja cen spot głównych fizycznych benchmarków, takich jak WTI, Brent i Dubai. Ropy benchmarkowe są centralną charakterystyką systemu wyceny ropy i są wykorzystywane przez koncerny naftowe i traderów do wyceny ładunków w kontraktach długoterminowych oraz w transakcjach spot; przez giełdowe rynki terminowe do tworzenia kontraktów finansowych; przez banki i firmy do tworzenia instrumentów pochodnych takich jak kontrakty swapowe oraz przez rządy do celów podatkowych.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


33 817 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

737 698 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 883 ofert w bazie

2 782 263 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP