PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Akcje Petrolinvestu wykluczone z obrotu na GPW

Autor: wnp.pl (KW)
19-07-2016 18:51
 Akcje Petrolinvestu wykluczone z obrotu na GPW
Fot. Petrolinvest mat. pras.

Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła na Petrolinvest karę pieniężną w wysokości 800 tys. zł i jednogłośnie wykluczyła bezterminowo jej akcje z obrotu na rynku regulowanym.

Wykluczenie akcji z obrotu ma nastąpić po upływie 30 dni od dnia, w którym decyzja KNF stanie się ostateczna. 
Petrolinvest koncentruje się na handlu gazem płynnym i ropą naftową. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2007 r.

- Ukaranie spółki Petrolinvest SA nastąpiło w związku ze stwierdzeniem szeregu naruszeń art. 56 ustawy o ofercie poprzez nienależyte wykonywanie obowiązków informacyjnych związanych z informacjami okresowymi - podała KNF.

Biorąc pod uwagę naruszenia, KNF ocenia, że począwszy od czerwca 2013 r. uczestnicy rynku kapitałowego, przy podejmowaniu decyzji dotyczącej zaangażowania w akcje spółki, bazują na informacjach, których poziom wątpliwości dotyczących wiarygodności poszczególnych pozycji sprawozdań był na tyle istotny i szeroki, że nie pozwalał na wiarygodną ocenę tych sprawozdań przez biegłego rewidenta.

- Stanowi to istotną sprzeczność z podstawową zasadą transparentności spółek publicznych. Inwestorzy angażujący środki pieniężne w akcje spółek publicznych powinni mieć możliwość podejmowania decyzji inwestorskich w oparciu o kompletne i rzetelne informacje, pozwalające na prawidłową ocenę sytuacji finansowej spółki - podała Komisja.

Jak czytamy w komunikacie KNF, dotychczasowe zachowanie spółki nie daje rękojmi prawidłowego wykonywania obowiązków informacyjnych związanych z publikowaniem raportów okresowych w przyszłości. - W związku z powyższym Komisja nałożyła na spółkę łącznie sankcje administracyjne w postaci bezterminowego wykluczenia papierów wartościowych spółki z obrotu na rynku regulowanym oraz kary pieniężnej. Kara jest niższa od maksymalnej z uwagi na uwzględnienie przez KNF sytuacji finansowej podmiotu - wynika z uzasadnienia decyzji nadzoru.

KNF wymieniła aż 11 grup naruszeń dokonanych przez spółkę.

Pierwsza grupa to brak wyceny umów pożyczek otrzymanych od głównego akcjonariusza w sprawozdaniach rocznych (jednostkowych i skonsolidowanych) za lata 2008-2009 i sprawozdaniach półrocznych (jednostkowych i skonsolidowanych) za lata 2008-2009.

Druga grupa naruszeń dotyczy braku wyceny instrumentów finansowych zawartych w umowach pożyczek otrzymanych od głównego akcjonariusza w sprawozdaniach rocznych (jednostkowych i skonsolidowanych) w latach 2008-2010 i półrocznych (jednostkowych i skonsolidowanych) w latach 2009-2010.

NA GIEŁDZIE

Petrolinvest SA [OIL]

kurs:

8.29 PLN 0.29 (3.62%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


34 602 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 764 ofert w bazie

2 782 271 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP