PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Akcjonariusze wkrótce wybiorą nowych członków rady Orlenu

Autor: wnp.pl (Anna Bytniewska)
16-05-2013 16:20
Akcjonariusze wkrótce wybiorą nowych członków rady Orlenu
Fot. PTWP

W czerwcu zmieni się rada nadzorcza PKN Orlen oraz jej liczebność. To może mieć istotne znaczenie dla obecnego zarządu spółki.

27 czerwca 2013 r. z odbędzie się zwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy (ZWZ) PKN Orlen. W porządku obrad znalazło się m.in. podjęcie uchwał w sprawie udzielenia członkom rady nadzorczej (RN) spółki absolutorium z wykonania przez nich obowiązków w roku 2012.
Są tam jednak punkty dotyczące również podjęcia uchwały w sprawie ustalenia liczby członków rady nadzorczej oraz uchwały w sprawie powołania członków rady nadzorczej na nową kadencję.

Zgodnie ze statutem Orlenu kadencja członków rady nadzorczej jest wspólna i kończy się z dniem odbycia zwyczajnego walnego zgromadzenia zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za drugi pełny rok obrotowy kadencji.

Zmiana składu i liczebności rady nadzorczej w związku z upływem kadencji jest, sama w sobie, naturalnym wydarzeniem w życiu każdej ze spółek. W przypadku Orlenu możemy mieć jednak do czynienia z dalekosiężnymi konsekwencjami.

Zgodnie ze statutem spółki to rada Orlenu wybiera zarząd. Niedawno doszło do zmiany na stanowisku ministra skarbu państwa. Stery tego resoru objął Włodzimierz Karpiński dawniej związany z miastem Puławy i z Zakładami Azotowymi Puławy jako członek ich zarządu. Czy nowy minister skarbu będzie chciał odświeżyć zarząd płockiego koncernu?

Nie można tego wykluczyć. To z obecnym zarządem Orlenu puławskie Azoty, kierowane wówczas przez Pawła Jarczewskiego nie mogły dogadać się w sprawie zakupu Anwilu (spółka zależna Orlenu). Paweł Jarczewski powołany przez nowego ministra na stanowisko prezesa Grupy Azoty zapowiadał niedawno dalszą konsolidację branży chemicznej. A Anwil to brakujące ogniwo w procesie konsolidacji sektora chemicznego i nawozowego.

Skarb państwa mający 27,52 proc. akcji Orlenu ( pakiet kontrolny) jest uprawniony do powołania jednego członka jego rady, pozostałych wybiera walne zgromadzenie. Według statutu rada Orlenu może liczyć od 6 do 9 członków. Obecnie liczy 8 członków, a interesy skarbu państwa w RN Orlenu reprezentuje Cezary Banasiński.

Zwróciliśmy się z pytaniem do resortu skarbu w jakim celu 27 czerwca walne zgromadzenie akcjonariuszy PKN Orlen ma dokonać zmian liczby członków rady nadzorczej Orlenu?

- Zgodnie ze statutem spółki z dniem odbycia ZWZ za rok 2012 wygasają mandaty członków Rady Nadzorczej obecnej kadencji. ZWZ określi zatem na podstawie statutu spółki liczbę członków rady nadzorczej w nowej kadencji oraz dokona ich powołania – mówi Magdalena Kobos, dyrektor biura komunikacji społecznej resortu skarbu.

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 745 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP