Alternatywne zastosowania gazu płynnego -pomysły i perspektywy

Alternatywne zastosowania gazu płynnego -pomysły i perspektywy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nie tylko samochody...

Tradycyjne zastosowanie gazu w samochodach jest najbardziej zakorzenione w zbiorowej świadomości polskich klientów.

Warunki rozwoju polskiego rynku autogazu są jednak dość ograniczone - przynajmniej w tym znaczeniu, że trudno spodziewać się już skokowego rozwoju tego rynku, a bardziej prawdopodobna jest tu raczej stabilizacja i utrzymywanie dotychczasowej pozycji.

Ponadto gaz jest stosowany bardzo często do celów grzewczych - zarówno w zbiornikach przydomowych, jak i w instalacjach przemysłowych dużej skali.

Wahania cen propanu w tych ostatnich w zestawieniu z cyklicznością zmian cen oleju opałowego obrazuje wykres nr 1.

Dobrze znane i niedoceniane?

Wiele rozwiązań grzewczych wykorzystujących gaz płynny jest w Polsce obecnych, jednak wciąż nie dość popularnych.

Wiele polskich gospodarstw domowych i zakładów przemysłowych korzysta z gazu w zbiornikach przydomowych czy przemysłowych. Te możliwości wykorzystania są świetnie znane.

Nie można jednak jeszcze mówić o upowszechnieniu takich udogodnień, jak choćby parasole propanowe, które umożliwiają "dogrzewanie" kawiarnianych ogródków czy przydomowych miejsc wypoczynku nawet przy niesprzyjającej aurze. Innym elementem - nieco oswojonym już przez rodzimy rynek - są gazowe grille, stosowane zarówno w działalności gastronomicznej, jak i w warunkach domów jednorodzinnych.

Nie można tutaj pominąć także praktycznego rozwiązania grzewczego zasilanego gazem płynnym, jakim są przepływowe podgrzewacze wody czy agregaty prądotwórcze. Te pomysły na wykorzystanie LPG są już przynajmniej częściowo obecne w Polsce, jednak należy ciągle mieć na względzie duży potencjał, kryjący się w tym segmencie rynku gazowego.

Tańsza pompa ciepła

O pompach ciepła zwykło się mówić jako o rozwiązaniach kosztownych w realizacji.

Mają one jednak niezwykłe właściwości grzewczo-klimatyzujące, i cechują się niskimi kosztami użytkowania oraz wysoką efektywnością. W przypadku pomp ciepła gaz płynny mógłby stanowić bardzo dobre paliwo zasilające.

Rozwiązania tego typu są dotychczas mało popularne - w listopadzie 2011 firma Gaspol informowała o dostarczeniu paliwa do pierwszej tego rodzaju inwestycji w Polsce, ulokowanej w Łomiankach.

Jedną z zalet systemu pomp ciepła jest możliwość dodatkowego odzyskiwania ciepła, co zapewnia wzrost efektywności energetycznej.

Zalety pomp są łatwe do zrozumienia - cechuje je znakomita efektywność, stosunkowo prosta instalacja, zdolność wykorzystania ciepła z powietrza. Pompy - zarówno te absorpcyjne (z palnikiem zasilanym gazowo), jak i silnikowe (zasilanie silnika tego rodzaju urządzeń gazem LPG) mogą okazać się - po przyjęciu i lepszym spopularyzowaniu na polskim rynku - zupełnie nową jakością z dziedziny wykorzystania gazu płynnego.

Należy przy tym także podkreślić ich ekologiczny charakter - są one zdolne wydatnie obniżyć emisję szkodliwych gazów cieplarnianych.

Gdzie gaz, a gdzie prąd?

Jednym z najważniejszych alternatywnych zastosowań LPG wobec autogazu mogą w najbliższym czasie stać się urządzenia mCHP (ang. microCombined Heat and Power) czyli tzw. mikrokogeneracje.

Jest to swoiste rozwiązanie "łączne", w wyniku którego wytwarzana jest zarówno energia cieplna, jak i elektryczna. Rozwiązanie tego rodzaju ma stanowić alternatywę dla budowy dużych bloków elektrociepłowniczych, a użyteczne może być nawet w warunkach domów jednorodzinnych.

Paliwem pierwotnym dla takich rozwiązań z powodzeniem może być gaz LPG, a prowadzone badania sugerują możliwość bardzo dobrego dopasowania się do wymogów niskiego zużycia paliwa wejściowego i niskiego poziomu hałasu (można to na przykład realizować z wykorzystaniem silników m.in. Stirlinga).

Nie można nie docenić ich zalet w zakresie ochrony środowiska.

Rozwiązania kogeneracyjne - zarówno w skali makro, jak i mikro, cechuje wyjątkowo duża, często wyższa sprawność niż w realizacji procesów przemiany energii osobno na cieplną i elektryczną, co jest dodatkową zaletą tego rodzaju rozwiązania. Z pewnością przetwarzanie gazu w procesach skojarzonych może stanowić bardzo ważny krok na przyszłość dla sektora gazu płynnego w Polsce. Kryterium rozwoju musi tutaj stać się niższy koszt urządzeń i większa ich popularyzacja.

Czego potrzeba?

Rynek polski musi się zmienić - ten głos słychać bardzo często, a mimo to popularność autogazu powoduje, że niewiele firm szuka alternatywnych rozwiązań.

Wszechstronni operatorzy działają także jako dystrybutorzy butlowi czy zbiornikowi, ale o nowatorskich rozwiązaniach ciągle myśli niewielu. Z pewnością dużą barierą jest tu koszt innowacji i obawa przed ich niskim poziomem akceptacji na rynku.

Wykres nr 25 obrazuje dobrze sezonową zmienność cen propanu na polskim rynku, co pozwala także zrozumieć lepiej jego specyfi kę. Gaz płynny, z przeznaczeniem na cele grzewcze, szczególnie pożądany jest w okresie zimowym - co zresztą przejawia się w cenach. Warto więc, szukając dla niego alternatywnych zastosowań, iść w kierunku rozwiązań całoroczonych, związanych choćby z wykorzystaniem gazu w procesach technologicznych czy zasilaniu.

Skorzystanie z gazu jako paliwa ma sporą zaletę, szczególnie w okresie kiedy tradycyjne paliwa ropopochodne są stosunkowo drogie. Poszukiwanie nowych rozwiązań powinno zatem akcentować szerokie możliwości stosowania w przemyśle i gospodarstwie domowym. Warto eksponować jego przyjazne walory wobec środowiska i wskazywać na możliwość obniżenia zużycia energii przez urządzenia wykorzystujące LPG.

Przed branżą gazu płynnego w Polsce jest jeszcze sporo pracy "pedagogicznej" i informowania o możliwościach stosowania gazu, często jedynego dostępnego paliwa tego rodzaju - przy braku podłączeń do sieci gazowej. Najważniejsze jednak dla przedstawicieli rynku jest, aby nie popadać w błogostan, jaki jest wynikiem dużej popularności LPG jako paliwa samochodowego. Ten rynek także może w którymś momencie ulec skurczeniu, a wtedy zwycięzcami będą gazowi innowatorzy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Alternatywne zastosowania gazu płynnego -pomysły i perspektywy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!