PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Apteki boją się konkurencji stacji paliw?

Autor: wnp.pl (MS)
01-08-2012 10:24

Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, Grzegorz Kucharewicz, w imieniu samorządu aptekarskiego zwrócił się do ministra zdrowia, Bartosza Arłukowicza, z apelem o zastopowanie rozszerzania pozaaptecznego obrotu lekami, w tym na stacjach paliw.

To kolejny, po senackim pomyśle zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach, wniosek uderzający w sprzedaż pozapaliwową w tych placówkach.
Zdaniem prezesa NRA, zjawisko to stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia polskich pacjentów. – Tolerowanie, a nawet w niektórych przypadkach promowanie, nieprofesjonalnej formy wydawania produktów leczniczych, bez odpowiedniej informacji o ich stosowaniu i działaniu, a więc w warunkach pozaaptecznych, stanowi kolejny przejaw bezmyślnego komercjalizowania sfery, która powinna być zastrzeżona wyłącznie dla farmaceutów, których wiedza i posiadane wykształcenie predestynują ich do tej roli – uważa Kucharewicz.

Według niego niekontrolowany obrót lekami w placówkach obrotu pozaaptecznego, w tym w szczególności w sklepach ogólnodostępnych takich, jak stacje benzynowe oraz spowodowany tym wzrost zagrożenia bezpieczeństwa pacjentów, to jeden z efektów błędnego rozwiązania prawnego, przyjętego kilkanaście lat temu, polegającego na zezwoleniu na prowadzenie obrotu detalicznego poza aptekami. – Nie jest bowiem dopuszczalne, aby podmioty właściwe do zaspakajania potrzeb ludności w zakresie dostępu do takich towarów jak benzyna, żywność czy też napoje alkoholowe prowadziły obrót produktami leczniczymi. Kompetencje pracowników takich placówek w żadnym zakresie nie uprawniają ich do informacji o wydawanym produkcie leczniczym – stwierdza prezes NRA.

Kolejnym argumentem NRA jest fakt, iż liczba placówek pozaaptecznych jest tak ogromna, że stosowne władze nie mogą z przyczyn obiektywnych sprawować nad nimi jakiejkolwiek kontroli, zarówno w zakresie przechowywania produktów leczniczych, jak również ich wydawania. – Sklepy prowadzące obrót produktem leczniczym nie są w stanie zapewnić magazynowania leków w warunkach odpowiednich dla zapewnienia bezpieczeństwa ich jakości. Leki są bowiem wystawiane na półkach sklepowych i temperatura, w jakiej są przechowywane równa jest temperaturze panującej na zewnątrz tego sklepu – uzasadnia Kucharewicz.

Również szeroki asortyment leków dopuszczonych do obrotu w placówkach pozaaptecznych stanowi, zdaniem NRA, zagrożenie bezpieczeństwa pacjenta. – Naczelna Izba Aptekarska wielokrotnie występowała do Ministra Zdrowia, podnosząc, że niedopuszczalne jest, aby w asortymencie leków dopuszczonych do obrotu pozaaptecznego był np. lek o nazwie Paracetamol, takich przykładów można podać dużo więcej – podkreśla prezes rady.

KOMENTARZE (1)

KOMENTARZE (1)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 691 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP