Autogaz coraz droższy

Autogaz coraz droższy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Trwajacy sezon jesienny na stacjach paliw przynosi dalsze wzrosty cen autogazu oraz coraz większą dynamikę zmian cen oleju napędowego.

W przypadku cen autogazu średnia cena wzrosła o ok.4 gr/ l do poziomu 2,01zł/l, najwyższa cena odnotowana w tym tygodniu na stacjach paliw przekracza średnią cenę o 5 gr/l.

Średnia cena oleju napędowego wzrosła o 5 gr/l do poziomu 3,74 zł/l.

W przypadku cen benzyny bezołowiowej 95 odnotowaliśmy spadek średniej ceny w wysokości 2 gr/l. Obecnie średni poziom cen benzyny bezołowiowej 95 wynosi 4,25 zł/l.

Ze względu na odnotowane podwyżki na poziomie hurtowym rośnie prawdopodobieństwo podwyżek cen paliw na stacjach w nadchodzącym tygodniu. Najbardziej wzrosnąć mogą ceny benzyn. Na przestrzeni tygodnia ceny benzyny w hurcie wzrosły od 81do 87 zł/1000l natomiast olej napędowy podrożał od 37 do 53 zł/1000.

Ropa - nowe tegoroczne maksima

Ceny grudniowych kontraktów na ropę WTI w Nowym Jorku wzrosły w mijającym tygodniu do poziomu 82$, ropa Brent w Londynie natomiast po raz pierwszy od listopada 2008 przekroczyła poziom 80$. Podstawowym czynnikiem determinującym kierunek ruchu cen ropy pozostaje słaby dolar i oczekiwania dalszego spadku wartości amerykańskiej waluty. Kurs EUR/USD jest na najwyższym poziomie od sierpnia 2008 i niewykluczone, że w dłuższej perspektywie czeka nas powrót w rejon 1,58 co by oznaczało wzrost cen ropy do poziomu 90$. Ceny ropy obecnie najbliższe silne poziomy wsparcia mają w rejonie 73-75$ i o ile rynek w każdym momencie może cofnąć się w ten rejon tak w najbliższych tygodniach, ceny mogą osiągnąć poziom 86$.

Łącznie zapasy produktów gotowych w USA są na poziomie 765,7 mln bbl, mimo, że jest to poziom wysoki tak w ostatnich dwóch miesiącach rezerwy zmniejszyły się o 9 mln bbl. Poziom zapasów destylatów jest na najwyższym poziomie od 26 lat. Zapasy ropy w USA wzrosły w ostatnim tygodniu do poziomu 339 mln bbl i nadal pozostają powyżej pięcioletniej średniej. Podobnie na wysokim poziomie oscylują zapasy benzyn i destylatów. Konsumpcja produktów ropopochodnych w USA spadła w ostatnim tygodniu do poziomu 18,7 mln bbl/d(-1,5%) i w ostatnim miesiącu była dokładanie na poziomie z roku ubiegłego.

Popyt na ropę w Chinach wzrósł w sierpniu 16% i 14% we wrześniu. Chińskie Narodowe Biuro Statystyczne poinformowało wczoraj, że chińska gospodarka w III kwartale tego roku osiągnęła tempo wzrostu na poziomie 8,9% w porównaniu z 7,9% w drugim kwartale i jest na bardzo dobrej drodze do osiągnięcia wzrostu PKB w całym 2009 roku na poziomie 8%. Informację te w dużym stopniu są wsparciem dla wzrostów cen ropy.

Sekretarz generalny OPEC poinformował wczoraj w Londynie, że kartel będzie skłonny podjąć w grudniu decyzję o zwiększeniu produkcji ropy jeśli ceny pozostaną w rejonie 75-80$, zapasy ropy powrócą w rejon pięcioletniej średniej a perspektywy dla wzrostu gospodarczego będą solidne.

W dłuższym okresie presję na wzrost cen ropy będą wywierały oczekiwania dalszego osłabienia dolara, wzrostu inflacji i poprawy sytuacji fundamentalnej na rynku – zapasy paliw zaczęły powoli spadać z rekordowych poziomów, a popyt na ropę od IV kwartału tego roku zacznie systematycznie wzrastać.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Autogaz coraz droższy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!