Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Autogaz może podrożeć o złotówkę na litrze

Autor: wnp.pl (Marcin Szczepański)
27-09-2011 09:13
Autogaz może podrożeć o złotówkę na litrze
fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Branża LPG ostrzega - jeśli wejdą w życie nowe propozycje Komisji Europejskiej w sprawie opodatkowania źródeł energii, cena litra autogazu może wzrosnąć nawet o złotówkę. Nie zamierza jednak przyglądać się biernie rozwojowi sytuacji.

- Przedstawiony w kwietniu br. na forum europejskim projekt nowelizacji dyrektywy europejskiej dotyczącej opodatkowania wyrobów energetycznych, gdyby uzyskał poparcie krajów członkowskich, byłby poważnym zagrożeniem dla branży LPG – potwierdza Sławomir Mikulski, dyrektor handlowy w firmie Gaspol, która jest jednym z liderów krajowego rynku tego paliwa.
Według obecnie obowiązującej Dyrektywy 2003/96/WE, dla autogazu minimalny poziom opodatkowania wynosi 125 Euro/tonę z możliwością swobodnego kształtowania przez państwa członkowskie mechanizmów zwolnienia od tego podatku, a propozycja nowej dyrektywy to 501 Euro/tonę bez możliwości zwolnienia. Wprowadza też ona większe obciążenia dla LPG wykorzystywanego do celów grzewczych.

- Ewentualne wprowadzenie takiej zmiany wiązałoby się z upadkiem branży LPG, w konsekwencji utraty konkurencyjności autogazu wobec benzyny czy diesla. Propozycja oznaczałaby bowiem wzrost ceny autogazu o około 1 zł za litr (z 2,5 zł na 3,5 zł) co przy obecnej cenie benzyny znacznie ograniczyłoby skłonność do używania LPG w samochodach, gdzie niezbędny wydatek na założenie instalacji autogazu wynosi kilka tysięcy złotych – wylicza Mikulski.

Zmiana ta nie dotknęłaby jednak tylko kierowców. – W Polsce z gazu płynnego w butli korzysta ponad 5 mln gospodarstw domowych, nie wspominając już o dynamicznie rozwijającym się rynku instalacji przydomowych oraz klientów komercyjnych przechodzących na ten ekologiczny nośnik energii – mówi dyrektor handlowy Gaspolu. Jego zdaniem wprowadzenie takich zmian spowodowałoby uwstecznienie naszej gospodarki, zmniejszenie jej konkurencyjności oraz duże ograniczenia dla klientów w postaci dostępu do nowoczesnych rozwiązań hybrydowych, łączących LPG z odnawialnymi źródłami energii.

Nic wiec dziwnego, że branża nie zamierza biernie przyglądać się tym zmianom. – Polska Organizacja Gazu Płynnego monitoruje cały proces legislacyjny na poziomie europejskim. Przekazuje również swoje argumenty polskiemu parlamentowi i rządowi – zapewnia Mikulski.

Już wiadomo, że ma pełne poparcie, jak na razie Ministerstwa Gospodarki, a zapewne również całego rządu. Argumenty branży poparli zarówno wicepremier Waldemar Pawlak jak i wiceminister gospodarki Maciej Kaliski. Miłosz Karpiński z departamentu Ropy i Gazu MG mówił, że „w obecnym kształcie propozycja ta jest dla polskiego rządu nie do przyjęcia”.

Czy jednak Polska w tym sprzeciwie nie pozostanie osamotniona? – Z ostatnich informacji wynika, że jest kilka krajów w Europie zdecydowanie przeciwnych temu rozwiązaniu. W tej sytuacji osobiście jestem przekonany, że ta propozycja nie przejdzie – zapewnia Sławomir Mikulski.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP