Awaria rurociągu PERN w grudniu 2007 r. przez pęknięcie spoiny

Awaria rurociągu PERN w grudniu 2007 r. przez pęknięcie spoiny
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Pęknięcie spoiny poprzecznej łączącej odcinki rur było bezpośrednią przyczyną awarii rurociągu produktowego PERN „Przyjaźń”, która nastąpiła 10 grudnia 2007 r. pod dnem Wisły na wysokości wsi Binduga (Kujawsko-Pomorskie) - podała w komunikacie spółka.

Podano w nim, iż przyczyny awarii ustaliła ostatecznie interdyscyplinarna komisja PERN na podstawie ekspertyz, badań i prac przygotowawczych. „Komisja wypracowała też wnioski, które mają zapobiec takim sytuacjom w przyszłości” - podkreślono w komunikacie.

Do awarii doszło na trasie rurociągu produktowego, tłoczącego olej opałowy z Płocka (Mazowieckie) do Nowej Wsi Wielkiej (Kujawsko-Pomorskie).

Według komisji, „przyczyną pęknięcia spoiny poprzecznej było występowanie dużych obciążeń zewnętrznych, które oddziaływały na rurociąg osłabiony dodatkowo wadami wykonawczymi”.

PERN podał, iż stan rurociągu w miejscu, gdzie doszło do awarii, pogarszały „oscylacje ciśnienia w okresie poprzedzającym awarię, nasilające się szczególnie na przełomie listopada i grudnia 2007 r.”.

„Na rurociąg, znajdujący się na niestabilnym podłożu, silnie oddziaływały zmienne ruchy rzeki, z masami piasku, powodowane pracą zapory we Włocławku. Wady techniczne, szczególnie zła jakość prac spawalniczych oraz montażowych (rurociąg na tym odcinku był budowany w bardzo niesprzyjających warunkach atmosferycznych, przy niskich temperaturach, wysokim przepływie i taflach kry) zwiększyły jego podatność na uszkodzenia” - zaznaczono w komunikacie PERN, opisując prawdopodobny przebieg awarii.

Według niego, dodatkowe osłabienie materiału nastąpiło za sprawą stalowej liny podtrzymującej rurociąg od strony nurtu rzeki, 4 metry od miejsca rozszczelnienia.

„Pod wpływem naporu masy wody i piasku, rurociąg powodował naprężenie liny, która z kolei odpowiadała regularnymi drganiami wzdłużnymi. W rezultacie prowadziło to do ruchu masy medium wewnątrz rurociągu i dynamicznych zmian ciśnienia. W wyniku bocznych, cyklicznych ruchów rurociągu nastąpiło osłabienie materiału w jego najsłabszym miejscu - na złym jakościowo spawie poprzecznym” - poinformował PERN.

Według ustaleń komisji, w początkowej fazie awarii nie doszło jednak do przerwania drożności i ciągłości rurociągu, czego dowiodły prace wykonywane bezpośrednio po awarii „związane z wyparciem z rurociągu medium i zastąpienia go wodą”.

Z danych PERN wynika, iż w wyniku awarii nastąpił wyciek oleju opałowego szacowany na 239 metrów sześciennych. „Skutki tego wycieku dla środowiska wodnego nie były jednak groźne” - podkreśliła firma w komunikacie.

Według PERN, analizy próbek pobranych z dna Wisły 22 grudnia 2007 r. wskazują, że „zanieczyszczenie węglowodorami okazało się minimalne, w normie utrzymywała się też zawartość tlenu w rzece”.

Komisja, poza ustaleniem przyczyn i skutków awarii, wypracowała 39 wniosków, które mają zapobiec podobnym awariom w przyszłości. Są to m.in.: sukcesywne zastępowanie istniejących przejść podwodnych nowymi odcinkami rurociągów, wyposażenie przejść podwodnych w dodatkowe systemy pomiaru i automatyki, wprowadzenie udoskonaleń systemu wykrywania nieszczelności, wprowadzenie zasady, że rozpoczęcie tłoczenia może odbywać się wyłącznie w ustabilizowanym pod względem ciśnienia rurociągu.

„Wiele z tych wniosków już zostało wprowadzonych w życie przez obecny zarząd PERN” - podała spółka.

Komisja specjalistów z PERN, licząca 12 osób, oparła swój raport m.in. na wynikach badań osadowienia i przykrycia rurociągów, echosondażowych, odwiertach geologicznych, inspekcji wnętrza rurociągu kamerą w celu zlokalizowania miejsca uszkodzenia, a także na wynikach badań materiałowych i symulacyjnych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Awaria rurociągu PERN w grudniu 2007 r. przez pęknięcie spoiny

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!