XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Azerbejdżan gotowy do transportu ropy rurociągiem Odessa-Brody

Azerbejdżan gotowy do transportu ropy rurociągiem Odessa-Brody
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Gdy tylko strona ukraińska podejmie decyzję o wykorzystaniu ropociągu Odessa-Brody w kierunku zachodnim, Azerbejdżan natychmiast będzie gotowy do dostarczenia pół miliona ton ropy rocznie - powiedział na środowej konferencji minister przemysłu i energetyki Azerbejdżanu Natig Alijew.

Minister Alijew oraz wicepremier Waldemar Pawlak przewodniczyli w środę posiedzeniu polsko-azerbejdżańskiej komisji ds. współpracy gospodarczej.

"Azerbejdżan zgodził się na dostarczanie pół miliona ton ropy naftowej, która byłaby przetworzona w rafineriach na Ukrainie i tam rozdystrybuowana" - powiedział Alijew.

"Jedyny problem, który do tej pory nie został rozstrzygnięty, to wykorzystanie rurociągu Odessa-Brody do tłoczenia ropy w kierunku przeciwnym (zachodnim -PAP)" - dodał. Podkreślił, że Azerbejdżan jest zainteresowany doprowadzeniem do przesyłu ropy do Płocka i Gdańska.

Budowany w latach 1996-2001 rurociąg Odessa-Brody miał dostarczać surowiec z Morza Czarnego nad Morze Bałtyckie, jednak Ukraina transportuje nim surowiec w przeciwnym kierunku. Rurociąg tłoczy dostarczany z Rosji surowiec z Brodów na zachodzie Ukrainy w kierunku Odessy. Od kilku lat Polska i Ukraina rozmawiają o odwróceniu kierunku tłoczenia i przedłużeniu rurociągu do Płocka i Gdańska. Nową magistralą miałaby popłynąć ropa z regionu Morza Kaspijskiego.

Na początku kwietnia Bohdan Sokołowski, przedstawiciel prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki powiedział, że pierwszym, najbardziej realistycznym wariantem wykorzystania trasy Odessa-Brody w kierunku zachodnim jest transport kaspijskiej ropy nitką na Słowację; przesyłanie ropy na północ przez Płock do Gdańska odbyłoby się w drugim etapie, w związku koniecznymi inwestycjami. Plany Juszczenki ignoruje jednak ukraiński rząd; przeciwna tym zamierzeniom jest też Rosja.

Alijew przypomniał, że jego kraj przystąpił do spółki Sarmatia, odpowiedzialnej za projekt, oraz że pod koniec kwietnia eksperci potwierdzili opłacalność inwestycji.

Szef azerbejdżańskiego resortu przemysłu i energetyki wyraził też nadzieję na podpisanie memorandum o współpracy między polskim koncernem paliwowym Lotos a azerbejdżańską spółką Socar podczas wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Azerbejdżanie 2-3 lipca. Memorandum ma dotyczyć m.in. transportu ropy do Europy.

"Już dzisiaj ropa z Azerbejdżanu jest przetwarzana przez Orlen" - zaznaczył z kolei wicepremier Pawlak. Orlen sprowadza azerską ropę morzem do portu w Trieście i stamtąd ropociągiem; przetwarza ją w czeskich Kralupach. Jego zdaniem, ta współpraca przyczyniła się do 3,5-krotnego wzrostu obrotów handlowych między Polską a Azerbejdżanem.

Jak poinformował Pawlak, Azerbejdżan ma potencjał wydobycia ropy naftowej na poziomie 45 mln ton rocznie, a gazu - 25 mld metrów sześciennych. Polska zużywa rocznie ok. 20 mln ton ropy oraz 14 mld metrów sześć. gazu. "To pokazuje, jaki jest potencjał Azerbejdżanu" - powiedział wicepremier, odnosząc się do możliwości współpracy z tym krajem w energetyce.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Azerbejdżan gotowy do transportu ropy rurociągiem Odessa-Brody

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!