Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

BCC staje w obronie Ryszarda Krauzego

Autor: wnp.pl
03-11-2010 21:05

BCC w liście otwartym do Prokuratora Generalnego apeluje o objęcie nadzorem postępowania prokuratury w Katowicach wobec członków władz Prokom Investment. W ocenie BCC zamiar postawienia zarzutów panu Ryszardowi Krauze traktować należy jako ciąg dalszy nieuzasadnionej kampanii oskarżycielskiej rozpoczętej w roku 2007 przez ekipę poprzedniego rządu.

Poniżej treść listu otwartego BCC do Prokuratora Generalnego:

BCC wielokrotnie wypowiadał się w sprawie nagannego wykorzystywania systemu prawnego państwa dla osiągania spektakularnych efektów propagandowych. Gospodarka każdego kraju i jej środowisko wymaga od jej uczestników wysokich standardów prawnych i etycznych. Obowiązkiem państwa jest zabezpieczenie prawne obywateli przed nieuzasadnioną utratą zarówno dóbr materialnych jak i reputacji oraz godności.

Dotychczasowa praktyka stosowana wobec przedsiębiorców przez organy wymiaru sprawiedliwości w wielu przypadkach w jaskrawy sposób przeczy zasadom państwa prawa. Spektakularne aresztowania, formułowane zrzuty wymierzone przeciwko przedsiębiorcom oraz latami ciągnące się postępowania są tego potwierdzeniem.

BCC z całą stanowczością potępia wszelkie nadużycia prawa przez przedsiębiorców. Wspomagamy system prawny w ściganiu przestępczości gospodarczej, która godzi bezpośrednio w reputację środowiska. Oczekujemy jednak umiaru w formułowaniu zarzutów przeciwko przedsiębiorcom. Powinny one być oparte na głębokiej wiedzy oraz profesjonalnym rozpoznaniu okoliczności i faktów. Współczesna aktywność gospodarcza to obszar skomplikowanych i ryzykownych decyzji finansowych. Fundamentem zaś tych decyzji jest reputacja i zaufanie rynku, na które każdy przedsiębiorca pracuje latami.

Z dużym niepokojem i wątpliwościami BCC przyjął kolejne działania prokuratury wobec członków organów Prokom Investments. Przedmiotem postępowania jest poziom ryzyka, jakie ponosi prywatny inwestor w prywatnym funduszu. W tym przypadku inwestycja w poszukiwania ropy w Kongo z roku 1999, przerwane wyniszczającą wojną domową. Arbitralne decydowanie przez prokuraturę o wysokości i zasadności ryzyka inwestycyjnego jest ewidentnym naruszeniem logiki działania biznesowego i zasad swobody gospodarczej.

Zdecydowanie protestujemy przeciw wyznaczaniu przez przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości zasad i rozmiarów ryzyka gospodarczego oraz wysokości zwrotu z kapitału. A do tego absurdalnie sprowadza się postępowanie prokuratury w Katowicach wobec członków władz Prokom Investment. Stwarza to niebezpieczny precedens dla wszystkich podmiotów gospodarczych. Narusza zasadę suwerenności oceny ryzyka gospodarczego przez działające zgodnie z prawem władze spółki, podważa uprawnienia audytora, pozbawia także zasadności decyzje regulatora.

Zamiar postawienia zarzutów panu Ryszardowi Krauze w powyższym kontekście traktować należy jako ciąg dalszy nieuzasadnionej kampanii oskarżycielskiej rozpoczętej w roku 2007 przez ekipę poprzedniego rządu.

Apelujemy do Prokuratora Generalnego o objęcie nadzorem tego postępowania, które po analizie dokonanej przez ekspertów BCC jest działaniem pozbawionym merytorycznych podstaw.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP