Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Będzie trudno o kompromis z KE w sprawie biopaliw

Autor: wnp.pl (Anna Bytniewska)
05-03-2013 20:17
Będzie trudno o kompromis z KE w sprawie biopaliw
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

W Warszawie przedstawiciel Komisje Europejskiej przekonywał branżę biopaliwową do propozycji Brukseli ograniczenia produkcji biopaliw pochodzenia roślinnego. Bez sukcesu.

Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej (KE) w Polsce i Krajowa Izba Biopaliw zorganizowały konferencję, która miała stać się płaszczyzną wymiany argumentów między przedstawicielami KE, a stroną polską na temat nowych propozycji legislacyjnych komisji, mających na celu ograniczenie wykorzystywania do produkcji biopaliw komponentów pochodzenia roślinnego. Emocjonalne wystąpienia uczestników debaty pokazały z jak skomplikowanym problemem mamy do czynienia i jak istotne znaczenie będzie miał on dla polskiego i europejskiego rolnictwa. Nie łatwo będzie uzyskać Komisji Europejskiej aprobatę dla obecnego kształtu propozycji zmian dyrektywy O Jakości Paliwa i dyrektywy O Energii Odnawialnej.
Przypomnijmy o co chodzi urzędnikom w Brukseli? Po pierwsze komisja chce zwiększyć do 60 proc. minimalny próg ograniczenia emisji gazów cieplarnianych dotyczący nowych instalacji by poprawić efektywności produkcji biopaliw, jak również by zniechęcić inwestorów do dalszych inwestycji w instalacje o słabych parametrach emisji gazów cieplarnianych. Po drugie KE domaga się włączenia czynników dotyczących pośredniej zmiany sposobu użytkowania gruntu do składanych przez dostawców paliw i państwa członkowskie sprawozdań dotyczących ograniczania emisji gazów cieplarnianych dzięki stosowaniu biopaliw i biopłynów (tzw ILUC). Po trzecie komisja zapowiada ograniczenie do 2020 r. do 5 proc. ilości biopaliw i biopłynów produkowanych z upraw roślin spożywczych, które mogą być zaliczane na poczet unijnego celu zakładającego uzyskanie do 2020 r. 10 proc. udziału energii odnawialnej w sektorze transportu. Po czwarte wprowadzone mają być zachęty rynkowe dla biopaliw, które są źródłem zerowych lub minimalnych emisji w szczególności dla biopaliw drugiej i trzeciej generacji produkowanych z surowców niepowodujących dodatkowego zapotrzebowania na grunty, w tym alg, słomy i różnego rodzaju odpadów. Będą one wnosić większy wkład w realizację celu zakładającego osiągnięcie 10 proc. udziału energii odnawialnej w transporcie.

21 marca propozycjami Komisji Europejskiej zajmie się Rada Ministrów Unii Europejskiej do spraw środowiska. W lipcu tego roku wnioski powinny trafić pod obrady Rady Unii Europejskiej. KE ma mało czasu by przygotować zmiany w dyrektywach bo w 2014 r. kończy się kadencja Parlamentu Europejskiego i samej Komisji Europejskiej. Przedstawiciel KE przekonywał, że zmiany w prawie dotyczącym biopaliw są konieczne.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP