PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Będzie wyższa kaucja dla dostawców paliw

Autor: WNP.PL (PA)
11-07-2014 11:37
Będzie wyższa kaucja dla dostawców paliw
Fot. Andrzej Wawok

Trwają prace nad kolejną nowelizacją ustawy o VAT, która przewiduje m.in. podniesienie kaucji gwarancyjnej dla sprzedawców paliw, związanej z obowiązującą od października 2013 roku solidarną odpowiedzialnością nabywcy za zobowiązania z tytułu podatku VAT sprzedawcy paliw.

Zgodnie z założeniami Ministerstwa Finansów, nowa ustawa miałaby wejść w życie z dniem 1 stycznia 2015 roku. Projekt założeń nowelizacji jest obecnie na etapie opiniowania.
Najważniejsza zmiana zaproponowana w zakresie kaucji gwarancyjnej to podniesienie minimalnej wysokości kaucji dla podmiotów dostarczających paliwa z 200 tys. zł do 1 mln zł oraz maksymalnej stawki z 3 mln zł do 10 mln zł.

Złożenie kaucji w maksymalnej wysokości pozwalałoby pozostać w wykazie podmiotów, które złożyły kaucję gwarancyjną bez względu na wielkość dokonywanej sprzedaży paliw i zwalniałoby nabywcę od odpowiedzialności solidarnej bez względu na wielkość zakupów w danym miesiącu.

Ustawa wprowadziłaby także trzymiesięczny okres przejściowy, pozwalający podmiotom handlującym paliwami podwyższyć kaucję do minimalnego poziomu 1 mln zł, a tym, które zdecydują się na podwyższenie kaucji do poziomu maksymalnego, do kwoty 10 mln zł. Po upływie okresu przejściowego firmy, które nie podwyższyłyby kaucji, zostałyby usunięte z wykazu przez naczelnika urzędu skarbowego, a kaucja podlegałaby zwrotowi, o ile nie byłoby przesłanek do jej zatrzymania.

Resort finansów argumentuje, że podwyższenie kaucji zapewni lepszą ochronę interesów budżetu państwa oraz uczciwych podatników, co jest szczególnie istotne z uwagi na fakt, że regulacje te dotyczą obrotu towarami, w odniesieniu do których możliwość wystąpienia nadużyć jest znaczna.

Z danych służb kontrolnych dotyczących firm handlujących paliwami wynika, że podmioty uczestniczące w mechanizmach wyłudzeń VAT deklarują miesięczne obroty na poziomie 10-50 mln zł (dotyczy to firm typu "znikający podatnik"). Przy braku zapłaty podatku VAT straty budżetu sięgają zatem 2-10 mln zł miesięcznie. Stąd - zdaniem ministerstwa - istnieje konieczność podwyższenia kwoty kaucji.

Pozostałe zmiany proponowane w założeniach do ustawy to m.in. wprowadzenia zasady, że od zwracanej kaucji nie należą się odsetki oraz że w przypadku złożenia wniosku o odroczenie płatności podatku VAT lub rozłożenie płatności na raty, podmiot jest traktowany jako taki, u którego wystąpiły zaległości podatkowe, w związku z czym kaucja zostanie przeznaczona w tej części na pokrycie zaległości.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 691 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP