XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Benzyna ponownie droższa od diesla

Benzyna ponownie droższa od diesla
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W mijającym tygodniu średnie ceny benzyny na polskich stacjach wzrosły do nowego rekordowego poziomu 5,81 PLN/1000l tym samym benzyna ponownie jest średnio 2 gr./l droższa od diesla. Ostatni raz na krajowym rynku paliw taką relację cen diesla i benzyny obserwowaliśmy w połowie października ubiegłego roku. W porównaniu z rokiem ubiegłym ceny są 77 gr./l wyższe. Ceny Pb95 na krajowym stacjach są oczywiście zróżnicowane. Benzynę zatankujemy zarówno za 5,70 PLN/l jak i 5,95 PLN/l. Wysoki poziom cen paliw nie idzie w parze z poziomem marz detalicznych, które w przypadku benzyny Pb95 są obecnie na niskim poziomie - 10 gr./l. Jest to dwukrotnie mniej niż jeszcze 2 lata temu.

W przypadku oleju napędowego w ostatnim tygodniu nie obserwowaliśmy większych zmian cen. Średnie krajowe ceny diesla wzrosły 1 gr./l do 5,79 PLN/l. Ceny diesla w kraju od dwóch miesięcy pozostają na średnim poziomie 5,76-5,79 PLN/1000l.

Zmiana relacji cen diesla i benzyny jest wynikiem z jednej strony końca sezonu grzewczego i spadku popytu na oleje z drugiej wiosennego wzrostu zapotrzebowania na benzyny.

Najbardziej stabilne są jednak detaliczne ceny autogazu. Od października 2011 roku ceny LPG w kraju pozostają na średnim poziomie 2,84 PLN/l. W minionym tygodniu LPG potaniał symbolicznie 1 gr./l do 2,83 PLN/l.

W najbliższych tygodniach średnie ceny benzyny najprawdopodobniej pozostaną poniżej 6 PLN/l natomiast wzrost cen do poziomu 5,99 PLN/l na wybranych stacjach nie powinien być zaskoczeniem.

Ceny ropy Brent w Londynie kolejny tydzień utrzymywały się powyżej poziomu 120 USD. W piątek majowa seria kontraktów na rope Brent wyceniana jestna 123,90 USD. Ropa WTI w Nowym Jorku pozostaje 18 USD/bbl tańsza.

Z jednej strony na rynek docierają informacje o gorszych danych makro z Europy i Chin z drugiej w ciąż żywe pozostają spekulacje związane z zakłóceniem podaży ropy w związku z konfliktem wokół programu nuklearnego Iranu.

Chiński PMI spadł w marcu do 48,1 pkt. Gorsze okazały się również dane na temat zamówień i zatrudnienia. Spowolnienie chińskiej gospodarki może mieć duży wpływ na tempo wzrostu światowej konsumpcji ropy tym bardziej, że ceny benzyny i diesla na chińskich stacjach wzrosły w ostatnich trzech latach ponad 50% i są 20% wyższe w porównaniu z cenami w USA.

Pod znakiem zapytania stoi dalsze tempo ożywienia koniunktury w strefie euro. Indeks PMI dla strefy euro ponownie znalazł się na najniższym poziomie do trzech miesięcy – 48,7 pkt.

Międzynarodowa Agencja Energii poinformowała, że nie planuje skoordynowanego uwolnienia rezerw strategicznych ropy naftowej tak jak to miało miejsce w czerwcu ubiegłego roku. Jest to po części odpowiedź agencji na środowe oświadczenie ministra energii Francji, że jego kraj i inne państwa rozważają jako jedną z opcji walki z wysokimi cenami ropy uwolnienie rezerw strategicznych.

Duchowo-polityczny przywódca Iranu po raz kolejny ostrzega Amerykę i Izrael przed atakiem na swój kraj tak więc kwestia konfliktu zbrojnego i obaw o blokadę Cieśniny Ormuz systematycznie powraca na rynek.

USA naciskają na Indie aby te nie kupowały irańskiej ropy a w zamian zwiększyły zakupy ropy właśnie z Arabii Saudyjskie. Iran jest drugim największym dostawcom ropy do Indii (11% udział w imporcie) po Arabii Saudyjskiej. Według nieoficjalnych informacji Arabia Saudyjska nie jest w stanie zaproponować Indiom równie korzystnych warunków. Już kilka tygodni temu pojawiły się informacje, że Iran w związku z embargiem na dostawy ropy do Europy oferuje swoim azjatyckim odbiorcom dużo niższe ceny.

Saudyjski minister ds. ropy naftowej podczas wczorajszego przemówienia w Doha wyraził zaniepokojenie wysokimi cenami ropy podkreślając, że nie znajdują one odzwierciedlenia w fundamentach rynku. Arabia Saudyjska jest w stanie natychmiast zwiększyć produkcję ropy do 12,5 mln bbl./d jednak byłoby to o 1,5-2 mln bbl/d powyżej zapotrzebowania rynkowego. Wielkość produkcji ropy Arabii Saudyjskiej w marcu i kwietniu powinna ukształtować się na poziomie 9,9 mln bbl/d. Dodatkowo Naimi uważa za mało prawdopodobne groźby zablokowanie przez Iran Cieśniny Ormuz.


×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Benzyna ponownie droższa od diesla

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!