XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Benzyna wyraźnie droższa

Benzyna wyraźnie droższa
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kierowcy niezbyt długo cieszyli się niższym kosztami tankowania. W tym tygodniu na stacjach widać podwyżki, po których ceny paliw wróciły do poziomu sprzed dwóch tygodni. Najmocniej, bo aż o 5 groszy, podrożała benzyna bezołowiowa 95.


Rosnące w drugiej połowie sierpnia ceny ropy naftowej przełożyły się na podwyżki na stacjach paliw w Polsce. Sytuacja na giełdach naftowych cały czas nie daje podstaw do optymizmu kierowcom, bo wraz ze spadkiem globalnych rezerw surowca, wzrost cen ropy ma coraz solidniejsze podstawy.

Rafinerie podnoszą ceny


W mijającym tygodniu ceny paliw na hurtowym rynku rosły powoli, ale systematycznie. W efekcie tych zmian 95-oktanowa benzyna w rafineriach w kosztuje dzisiaj średnio 3540,00 PLN/metr sześc. i jest 45 złotych droższa niż w ubiegły piątek. Nieco mniej podrożał olej napędowy - skala zmiany w przypadku tego paliwa wyniosła 32,40 PLN i metr sześcienny diesla w hurcie kosztuje aktualnie średnio 3393,00 PLN.

Małe szanse na obniżki na stacjach


Benzyna bezołowiowa 95 podrożała w tym tygodniu o 5 groszy i kosztuje aktualnie 4,47 PLN/l. Średnia cena oleju napędowego wzrosła o 3 grosze i wynosi obecnie 4,29 PLN/l. Tankowanie autogazu kosztuje 2 grosze więcej niż przed tygodniem. Litr LPG na stacji aktualnie kosztuje średnio 1,89 PLN i w przypadku tego paliwa w najbliższych dniach możemy zobaczyć wyraźny wzrost cen.

Rosnące notowania paliw na rynku hurtowym powodują, że nie ma raczej szans na obniżki na stacjach. Prognozowane przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw na przełom sierpnia i września wyglądają następująco: 4,44-4,53 PLN/l dla benzyny 95-oktanowej, dla diesla 4,25-4,34 PLN/l oraz  1,87-1,94 PLN/l dla autogazu.

Bez zaskoczenia na rynku międzynarodowym


W tym tygodniu, nawet mimo kilku interesujących danych, które poznali inwestorzy, notowania surowca nie odbiegają specjalnie od poziomów cenowych z połowy sierpnia. W pierwszej kolejności wiadomością, obok której trudno przejść obojętnie były sprzeczne doniesienia o ponownym uruchomieniu libijskiego pola Szarara. Początkowo ta informacja rozbudziła nadzieje na szybkie wznowienie afrykańskiego eksportu, ale jeszcze tego samego dnia wydobycie na złożu odpowiedzialnym za produkcję 280 tys. baryłek zostało ponownie wstrzymane .

 W tym tygodniu także odbyło się techniczne posiedzenie członków OPEC i krajów współpracujących przy redukcji globalnej nadpodaży – zasadniczo trudno uznać płynące z niego wnioski za istotne. Choć padła w jego trakcie sugestia, że możliwe będzie przedłużenie samoograniczenia nawet na kolejne miesiące po pierwszym kwartale 2018. 

W Stanach Zjednoczonych nie było specjalnego zaskoczenia informacjami o zapasach, a większe znaczenie może mieć w krótkim czasie aktywność huraganu Harvey, mogącego wpływać na poziomy wydobycia w rejonie Zatoki Meksykańskiej - może do tego dojść w najbliższych dniach.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Benzyna wyraźnie droższa

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!