PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Bez alkoholu na stacjach paliwa znacznie zdrożeją

Autor: wnp.pl (Marcin Szczepański)
25-07-2012 09:13
Bez alkoholu na stacjach paliwa znacznie zdrożeją
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Na obrocie wyrobami akcyzowymi - to jest alkoholem i wyrobami tytoniowymi - stacje wypracowują nawet do 40 procent marży - uważa Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego i argumentuje, że zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach przełoży się na dalszy wzrost cen paliw, nawet o kilkadziesiąt groszy na litrze.

POPiHN nie zgadza się z argumentacją Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji Senatu RP, mającą uzasadniać wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. – W zdecydowanej większości państw Unii Europejskiej nie ma oddzielnych regulacji dla stacji benzynowych w tym zakresie – podlegają one ogólnym regulacjom, dotyczącym sprzedaży alkoholu we wszystkich sklepach. Lokalne samorządy mogą decydować zarówno o liczbie sklepów, jak też (w niektórych państwach) o tym, w jakich godzinach sprzedaż alkoholu jest zabroniona – twierdzi organizacja.
Senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji Senatu RP podjęła decyzję o skierowaniu do dalszych prac projektu regulacji prawnych, zakazujących sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Uzasadniając swój wniosek senatorowie stwierdzili, że spowoduje to spadek liczby kierowców prowadzących pod wpływem alkoholu, a także zmniejszy dostępność alkoholu dla wszystkich klientów – nie tylko kierowców.

- Doświadczenia tych państw, w których wprowadzono całkowity lub częściowy zakaz alkoholu na stacjach paliw (Holandia, Belgia, Szkocja) wskazują na to, że nie ma jakiejkolwiek zależności między dostępnością alkoholu na stacjach a liczbą pijanych kierowców. W związku z tym regulacje prawne w tym zakresie nie mają związku z bezpieczeństwem ruchu drogowego – uważa POPiHN.

Organizacja szacuje, iż aby stacja mogła utrzymać się ze sprzedaży paliw, marża na tej sprzedaży powinna wynosić przynajmniej 35 gr na litrze sprzedanej benzyny silnikowej lub oleju napędowego. Ze względu na bardzo niską marżę na paliwach (w 2011 roku średnia roczna marża na sprzedaży benzyny wynosiła jedynie 1 proc. ceny – 7 gr/l, zaś oleju napędowego jedynie 2 proc. ceny – 13 gr/l), tzw. sprzedaż pozapaliwowa stanowi podstawę działalności stacji paliw generując kilkadziesiąt procent przychodów. Z tego powodu w Polsce nie rozwinęły się na szerszą skalę stacje samoobsługowe, handlujące tylko paliwami.

- Na obrocie wyrobami akcyzowymi – to jest alkoholem i wyrobami tytoniowymi – stacje wypracowują nawet do 40 procent marży. Umożliwia to istnienie stacji paliw w obecnej ilości. Ewentualne wprowadzenie zakazu handlu wyrobami alkoholowymi będzie skutkowało znaczącym wzrostem kosztów prowadzenia stacji paliwowych, a co za tym idzie podwyżką cen paliw – nawet o kilka procent, czyli kilkadziesiąt groszy na litrze – czytamy w komunikacie POPiHN.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 827 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP