XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Bez likwidacji Nafty Polskiej i zmian w Orlenie?

Bez likwidacji Nafty Polskiej i zmian w Orlenie?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ministerstwo Skarbu Państwa ujawnia szczegóły swoich planów prywatyzacyjnych. Krzysztof Żuk, wiceminister skarbu zdradził, że ministerstwo rozważa możliwość odstąpienia od likwidacji Nafty Polskiej i wejściu Bogdanki na GPW w 2009 r. Uspokoił również, że na razie nie będzie zmian w Orlenie i Lotosie.

- Zastanawiamy się, czy nie odstąpić od likwidacji Nafty Polskiej, bo jeśli chcielibyśmy przyspieszyć działania restrukturyzacyjne i prywatyzacyjne, byłoby to korzystniejsze - powiedział w "Parkiecie" wiceminister Skarbu Państwa Krzysztof Żuk. Za tym wariantem, jego zdaniem, przemawiałoby uproszczenie procedur prywatyzacyjnych.

Dodał jednak, że na razie żadnych rozstrzygnięć w tej sprawie nie ma. - Trwa analiza harmonogramów prywatyzacyjnych i na tej podstawie podjęte będą decyzje, czy wykorzystać Naftę Polską, czy doprowadzić jednak do jej likwidacji. Na razie brakuje nam jednak pełnej wiedzy, która pozwalałaby dokonać wyboru jednej lub drugiej opcji - powiedział wiceminister i dodał, że chciałby, aby decyzja w tej sprawie zapadła w styczniu.

Jak czytamy w dzienniku, także w przyszłym miesiącu mogą się rozstrzygnąć zasadnicze kwestie dotyczące przyszłości państwowych spółek chemicznych. Resort także w tym przypadku zastanawia się nad dwoma wariantami: ich konsolidacją w oparciu o dotychczas niezdefiniowane centra lub przygotowaniem ofert publicznych.

Poprzednia ekipa rządowa chciała, aby ośrodkiem konsolidującym branży chemicznej był Ciech. - To budziło duże wątpliwości, dlatego przyglądamy się tej koncepcji. Potrzebuję jeszcze około miesiąca, żeby przedstawić ministrowi Gradowi odpowiednie propozycje - powiedział w dzienniku K. Żuk.

Powrócić może także zarzucony przez poprzednie kierownictwo MSP pomysł sprywatyzowania Bogdanki poprzez giełdę. - Na to, żeby mogła być zbudowana kopalnia w Stefanowie, trzeba pozyskać blisko miliard złotych - powiedział K. Żuk i dodał, że w jego opinii, spółka debiutując na GPW, byłaby w stanie pozyskać odpowiedni kapitał. Nastąpi to jednak raczej dopiero w 2009 r.

Jeszcze w tym roku poszczególne departamenty MSP mają natomiast przygotować wykazy przedsiębiorstw, w których kończą się kadencje zarządów lub są w nich wakaty. - To będzie zrobione już pod koniec przyszłego tygodnia - powiedział wiceminister. Konkursy na nowych członków władz w tych przedsiębiorstwach mają być zorganizowane w pierwszej kolejności.

Jak czytamy w "Parkiecie" resort raczej nie będzie się spieszyć ze zmianami personalnymi w Orlenie i Grupie Lotos. Członkowie zarządu płockiego koncernu z Piotrem Kownackim na czele mogą zatem, przynajmniej na razie, spać spokojnie. - Te firmy nie znalazły się w gronie spółek, w których w pierwszej kolejności będą rozpisane konkursy na stanowiska w zarządzie - powiedział w dzienniku K. Żuk. Nie powiedział, kiedy według niego powinno dojść do roszad personalnych w Orlenie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bez likwidacji Nafty Polskiej i zmian w Orlenie?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!