Białoruś proponuje Rosnieftowi udziały w rafinerii za ropę

Białoruś proponuje Rosnieftowi udziały w rafinerii za ropę
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rząd Białorusi zaproponował rosyjskiemu koncernowi Rosnieft udział w prywatyzacji rafinerii w Mozyrzu (pd.- wschód kraju) pod warunkiem zwiększenia dostaw ropy do tych zakładów - oświadczył w piątek w Mińsku wicepremier Białorusi Piotr Prakapowicz.

"Zaproponowaliśmy Rosnieftowi zwiększenie przetwórstwa ropy do 20 mln ton rocznie do 2020 r. jako jeden z warunków możliwej prywatyzacji mozyrskiej rafinerii" - oznajmił Prakapowicz w parlamencie.

W 2012 r. w Mozyrzu przetworzono 11,09 mln ton ropy. W pierwszym półroczu bieżącego roku rafineria była drugą firmą kraju pod względem zysków operacyjnych po opodatkowaniu. Zyski te wyniosły ponad 1 bln rubli białoruskich (322 mln zł), a przychód 14,6 bln rubli (4,7 mld zł).

Jak dodał Prakapowicz, Białorusi chodzi o to, by część ropy, która obecnie jest dostarczana do Europy, przetwarzać w Mozyrzu i sprzedawać te produkty naftowe na rynku Unii Celnej Białorusi, Rosji i Kazachstanu, a także w innych krajach.

"Koledzy poprosili o czas do namysłu. Sądzę, że w ciągu miesiąca podejmą decyzję" - powiedział wicepremier.

Dodał, że chodzi o transakcję wartości 4 mld dol.

Prakapowicz powiedział także, że w pierwszym kwartale 2014 r. może dojść do sprzedaży operatora telefonii komórkowej MTS. 11 grudnia Państwowa Komisja Majątkowa (PKM) ogłosiła przetarg na sprzedaż 51 proc. należących do państwa udziałów MTS. Cenę wywoławczą obniżono jednocześnie do 863 mln dol. O prywatyzacji MTS mówiło się od 4 lat, ale inwestorzy uważali żądaną wcześniej cenę miliarda dolarów za wygórowaną.

W październiku PKM ogłosiła plany sprzedaży akcji 85 przedsiębiorstw drogą aukcji i przetargów. Na przetargach mają być sprzedane państwowe akcje 33 firm, w tym rafinerii w Mozyrzu (42,76 proc. akcji) oraz Borysowskich Zakładów Samochodowych i Traktorowych Urządzeń Elektrycznych (BATE, 25 proc. akcji).

Prywatyzacja na Białorusi rozpoczęła się w 1991 r. i objęła od tego czasu 5 tys. przedsiębiorstw. Praktycznie całkowicie zmieniły status własnościowy przedsiębiorstwa z branży usługowej, handlowej, żywnościowej, budowlanej czy przemysłu lekkiego.

Obecnie w posiadaniu państwa znajduje się około 12 tys. podmiotów prawnych. Państwo jest udziałowcem prawie 2 tys. spółek akcyjnych, przy czym w 75 proc. z nich ma pakiet kontrolny.

Kiedy Fundusz Antykryzysowy Euroazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej (EaWG), tworzonej przez Rosję, Kazachstan i Białoruś, przyznał Białorusi 3 mld dolarów kredytu do wypłacenia w latach 2011-2013, warunkiem była prywatyzacja w tym czasie firm na sumę co najmniej 7,5 mld dolarów.

W 2011 r. Mińsk zaczął spełniać ten wymóg, sprzedając rosyjskiemu Gazpromowi połowę akcji w przedsiębiorstwie przesyłu gazu Biełtransgaz za 2,5 mld dolarów. W 2012 r. Łukaszenka oznajmił jednak, że Białoruś zrezygnowała z opracowania listy przedsiębiorstw do prywatyzacji, gdyż ich pracownicy "bardzo nerwowo na to reagują".

W rezultacie w 2012 r. Białoruś otrzymała ze sprzedaży akcji należących do państwa zaledwie 3,2 mln dol., a w pierwszej połowie bieżącego roku w ogóle nie uzyskała z tego tytułu żadnych środków.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Białoruś proponuje Rosnieftowi udziały w rafinerii za ropę

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!