XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Biopaliwa dadzą jeszcze zarobić

Biopaliwa dadzą jeszcze zarobić
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zbigniew Komorowski buduje największą w kraju fabrykę bioetanolu. Wierzy w przyszłość rynku, choć inni rewidują swoje plany inwestycyjne.

Za rok na Opolszczyźnie ma rozpocząć pracę największa fabryka bioetanolu w Polsce. Budowany w Goświnowicach koło Nysy zakład będzie dostarczać nawet 140 mln litrów bioetanolu rocznie. Do jego wyprodukowania potrzeba będzie 350 tys. ton kukurydzy. Inwestycja pochłonie niemal 500 mln zł - czytamy w "Rzeczpospolitej".

– Nie zrezygnuję z planów produkcji bioetanolu – zapewnia inwestor Zbigniew Komorowski, właściciel Polskich Młynów i spółki Komagra.

Jeszcze rok temu Komagra miała plany produkcji biodiesla z rzepaku. Firma zdecydowała się jednak, że zamiast produkować estry, będzie tłoczyła olej, bo daje to porównywalne zyski przy mniejszych nakładach inwestycyjnych.

Inwestycje w rozwój branży biopaliw w Polsce miały wynieść, według zapowiedzi firm, około miliarda złotych. Ale do tej pory zrealizowano tylko połowę tych planów. Firmy zastanawiają się, co zrobić z projektami. Za obecne wyhamowanie inwestycji odpowiada m.in. zły klimat wokół biopaliw spowodowany debatą o wysokich cenach żywności, niepewność co do unijnej polityki w tym sektorze, wysokie koszty surowca i pogorszenie się warunków kredytowych. Christoph Berg z niemieckiej firmy analitycznej F.O. Licht szacuje, że liczba wstrzymanych projektów inwestycyjnych w Europie Środkowej i Wschodniej sięga 70.

Z budowy fabryki bioetanolu na Pomorzu wycofuje się Jerzy Starak. Być może w przyszłości, jeśli warunki ekonomiczne w branży się poprawią, inwestor powróci do pomysłu. Grupa J&S zamierzała z kolei wybudować w Polsce dwie fabryki biodiesla: w okolicach Szczecina i Skarbimierza, każda o mocy 150 tys. ton bioestru.

– W świetle zapłaconej Agencji Rezerw Materiałowych kary i w konsekwencji wycofania się spółki z planów przeprowadzenia oferty publicznej obecnie J&S Energy rewiduje swoje zamierzenia dotyczące inwestycji w biopaliwa – mówi rzeczniczka firmy Tamara Surman.

Zdaniem Christopha Berga Europa Wschodnia ma znaczny potencjał w produkcji biopaliw. Rynek sprzedaży biopaliw w Polsce wart jest ponad 1,5 mld zł. Niemal dwie trzecie stanowi sprzedaż biodiesla, którego głównymi dostawcami są Rafineria Trzebinia, Elstar Oils i Lotos Biopaliwa - podaje "Rzeczpospolita".

Zobacz także wcześniejszy materiał wnp.pl: Grzegorz Ślak: wciąż jestem pionierem rynku biopaliw
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Biopaliwa dadzą jeszcze zarobić

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!