Biopaliwa nie powodują emisji gazów cieplarnianych

Biopaliwa nie powodują emisji gazów cieplarnianych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Według komitetów Copa-Cogeca wnioski płynące z raportów zleconych przez Komisję Europejską na temat wpływu upraw na cele biopaliwowe na emisje gazów cieplarnianych nie mogą być podstawą do formułowania wniosków legislacyjnych – poinformowała Krajowa Izba Biopaliw.

Podczas wspólnego posiedzenia 4 kwietnia grupy robocze Copa-Cogeca dyskutowały szczegółowo na temat sprawozdań oceniających wpływ pośredniej zmiany użytkowania gruntów na emisje gazów cieplarnianych w związku z zapotrzebowaniem na biopaliwa, które zostały zrealizowane na zamówienie Komisji Europejskiej przez Międzynarodowy Instytut Badawczy Polityki Żywnościowej (IFPRI) i Wspólnotowe Centrum Badawcze (JRC).

Unijny model obliczania wpływu biodiesla jest wadliwy u podstaw i znacznie różni się od modeli i klasyfikacji stosowanych w USA. – W USA znane są korzyści wynikające ze stosowania biodiesla z canoli przy ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych – powiedział Gerard Tubery, przewodniczący grupy roboczej Copa-Cogeca "Rośliny oleiste i białkowe".

Sekretarz generalny Copa-Cogeca Pekka Pesonen uważa, że biopaliwa przynoszą wiele korzyści takich jak redukcja emisji gazów cieplarnianych oraz tworzą miejsca pracy na obszarach wiejskich. Można je produkować w UE w sposób zrównoważony, nie ponosząc odpowiedzialności za pośrednią zmianę użytkowania gruntów. Zwiększona produkcja biopaliw w UE ogranicza ponadto presję wykorzystania gruntów w państwach spoza UE i pomaga w zwalczaniu wylesiania lasów tropikalnych.

Jego zdaniem rozwój produkcji biodiesla jest ważny, ponieważ rzepak może być równocześnie wykorzystywany w produkcji biodiesla jak i pasz dla zwierząt. Jedynie część upraw roślin oleistych, zbóż i buraków cukrowych wykorzystywanych do produkcji biopaliw jest faktycznie przekształcana na energię. Większość z nich pozostaje w sektorze pasz. Jedynie 6-8 milionów ton oleju rzepakowego przerabia się na biodiesel, podczas gdy światowa podaż olejów i tłuszczy roślinnych wynosi 160 mt.

- Dlatego też w opinii Copa-Cogeca sprawozdania na temat pośredniej zmiany użytkowania gruntów zrealizowane przez Międzynarodowy Instytut Badawczy Polityki Żywnościowej (IFPRI) i Wspólnotowe Centrum Badawcze (JRC) nie mogą stanowić podstawy do tworzenia opcji politycznych i formułowania wniosków legislacyjnych UE w sprawie pośredniej zmiany użytkowania gruntów związanej z biopaliwami – powiedział sekretarz generalny organizacji.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Biopaliwa nie powodują emisji gazów cieplarnianych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!