Biopaliwa niosą głód i bezrobocie wg. eksperta ONZ

Biopaliwa niosą głód i bezrobocie wg. eksperta ONZ
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rozwój produkcji biopaliw z zastosowaniem aktualnych technologii jest "zbrodnią przeciw ludzkości", gdyż może doprowadzić do śmierci milionów osób - twierdzi jeden z ONZ-owskich ekspertów. I domaga się pięcioletniej przerwy w produkcji tego typu paliw.

Zdaniem Szwajcara Jeana Zieglera, kontrowersyjnego sprawozdawcy ONZ ds. prawa do żywienia, aktualny rozwój produkcji biopaliw na świecie może doprowadzić do "prawdziwej hekatomby". Jego zdaniem skandalem i "zbrodnią przeciw ludzkości" jest produkcja paliw z surowców spożywczych w sytuacji gdy, co roku 36 mln osób umiera z głodu lub niedożywienia - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Ziegler najbardziej atakuje wykorzystywaną głównie w Stanach Zjednoczonych technologię produkcji bioetanolu z kukurydzy. - Aby napełnić takim paliwem bak samochodu osobowego, czyli ok. 50 litrów, potrzeba ok. 200 kg kukurydzy. Te 200 kg pozwoliłoby wyżywić jedną osobę przez cały rok! - tłumaczył "Gazecie" ONZ-owski ekspert.

Technologia stosowana przez Brazylię, drugiego obok Stanów Zjednoczonych producenta biopaliw na świecie, wykorzystująca trzcinę cukrową, także nie znajduje u Zieglera uznania. - Problem polega na tym, że nie tylko plantacje trzciny cukrowej zaczynają wypierać plantacje innych roślin spożywczych, ale w dodatku - ze względu na swą mechanizację - przyczyniają się do bezrobocia na i tak już biednej brazylijskiej wsi. Do pracy na 10 hektarach plantacji zboża czy soi zatrudnia się od siedmiu do dziesięciu robotników. Na tej samej powierzchni z trzciną cukrową pracuje tylko jeden - tłumaczy w dzienniku Szwajcar.

W raporcie, który został właśnie przedstawiony Zgromadzeniu Ogólnemu ONZ, sprawozdawca krytykuje też Unię Europejską, która dąży do 5,75-proc. udziału biopaliw w transporcie w 2010 r.

Zdaniem Zieglera, aby sprostać tym założeniom i przy obecnym trendzie wzrostu zapotrzebowania na tego typu paliwa w innych częściach świata, ceny surowców wykorzystywanych w ich produkcji dramatycznie wzrosną. Pesymistyczne prognozy niektórych naukowców mówią nawet o 20-proc. wzroście cen kukurydzy, 26-proc. wzroście cen roślin oleistych i 11-proc. wzroście cen zboża. I to wszystko do 2010 r.

Tymczasem przyjmuje się, że 1-proc. wzrost ceny podstawowych surowców spożywczych powoduje powiększenie się liczby osób niedożywionych na świecie o 16 mln - podaje "GW".

Szwajcarski ekspert uważa, że ONZ powinien doprowadzić do pięcioletniego, globalnego moratorium na produkcję biopaliw. Jean Ziegler chciałby, aby czas ten został wykorzystany do prac nad nowymi technologiami produkcji biopaliw z surowców niespożywczych, jak odpadki rolnicze czy rośliny niejadalne.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!