Biopaliwa w poczekalni urzędów

Biopaliwa w poczekalni urzędów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Bruksela czeka na dodatkowe wyjaśnienia w sprawie ulg dla biopaliw. Czekają też polskie firmy. Zwleka resort gospodarki.

Pod koniec kwietnia powinna zakończyć się notyfikacja ustawy akcyzowej w zakresie przepisów dotyczących ulg podatkowych dla biopaliw, ale tak się nie stanie. Komisja Europejska (KE) domaga się od Polski kompletnych dokumentów w tej sprawie - czytamy w "Pulsie Biznesu".

- Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), pośredniczący w notyfikacji, czeka, aż Ministerstwo Gospodarki uzupełni niezbędne informacje. Będziemy nakłaniać resort do pośpiechu. Każde opóźnienie oznacza straty dla rynku - twierdzi Tomasz Pańczyszyn, dyrektor Krajowej Izby Biopaliw (KIB).

Marek Kucharski z departamentu bezpieczeństwa energetycznego resortu gospodarki odpowiedzialny za tę kwestię, nie był w stanie określić, na jakim etapie znajdują się prace. Odesłał "PB" do biura prasowego. Podkreślił, że za tempo odpowiedzi dla Brukseli odpowiada też UOKiK.

- Termin nadsyłania dokumentów, na których podstawie odpowiemy KE, minął 18 marca. Otrzymaliśmy je od resortów finansów i rolnictwa. Ministerstwo Gospodarki jeszcze dokumentów nie nadesłało - poinformowało "PB" biuro prasowe UOKiK.

Z chwilą, kiedy komplet informacji opracowany przez ministerstwo trafi do KE, kraje członkowskie mają jeszcze dwa miesiące na notyfikację przepisów. Mogą też zgłaszać wątpliwości co do naszych uregulowań, które poprawiają konkurencyjność polskich biokomponentów i biopaliw na unijnym rynku. Zdaniem przedstawicieli KIB, ciosu możemy się spodziewać ze strony Francji, Niemiec czy Austrii - napisał "Puls Biznesu".

Polskie firmy paliwowe sprzedają biopaliwa, bo od 1 stycznia 2008 r. rząd nałożył na nie taki obowiązek. Kokosów jednak na tym nie zarabiają. - Zyski ze sprzedaży biopaliw pokrywają zaledwie koszty ich wytworzenia. Gdyby przepisy ustawy akcyzowej weszły w życie, koszty w przypadku bioestru (100-procentowy ester metylowy - tzw. B100) zmniejszą się o blisko 28 gr na litrze - mówi "Pulsowi Biznesu" Tomasz Pańczyszyn.

Bioester, aby był konkurencyjny wobec diesla, musi być od niego o 25 gr tańszy na litrze. Kiedy biopaliwowe przepisy ustawy akcyzowej zostaną notyfikowane, wówczas marża firm paliwowych - takich jak Lotos czy Orlen - zwiększy się. Będą mogły odliczyć 9 gr na litrze bioestru z tytułu zmniejszonej opłaty paliwowej. Redukcji ulegnie też akcyza na bioestry z 20 do 1 gr na litrze - wyjaśnia "PB".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Biopaliwa w poczekalni urzędów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!