Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Biopaliwa

Co dalej z biopaliwami?

Autor: Ewa Krasuska
12-03-2017 11:20 |  aktualizacja: 12-03-2017 08:54

Biopaliwa umożliwiają dekarbonizację sektora transportu, co przyczynia się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych oraz zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Europy.

Kontrowersje biopaliw konwencjonalnych

Rozwój wykorzystania biopaliw konwencjonalnych (z roślin spożywczych i tłuszczy zwierzęcych) spowodował szereg niezamierzonych efektów ubocznych. Przede wszystkim chodzi o konkurowanie z produkcją żywności. Dzieje się to wprost - poprzez wykorzystanie tego samego surowca, bądź poprzez konkurowanie o zasoby ziemi do ich produkcji. Wzrost zapotrzebowania na ziemię doprowadził w wielu przypadkach do przekształcania terenów cennych przyrodniczo w uprawy przemysłowe, w tym biopaliwowe. Dotyczy to krajów rozwijających się (np. Indonezja), w których lasy pierwotne są niszczone, a tereny torfowiskowe przekształcane w plantacje palmy oleistej, skąd pozyskany olej wykorzystywany jest w Europie. W ten sposób uległy utracie cenne ekosystemy z ich różnorodnością biologiczną. Jednocześnie przekształcanie terenów pierwotnych powodowało uwolnienie do atmosfery CO2 pochodzącego z zasobów związanego w glebie węgla organicznego. Emisję tę należy łączyć w tym przypadku z produkcją biopaliw. Wyżej opisana sytuacja dotyczy bezpośredniej zmiany użytkowania gruntów. Dodatkowo zdefiniowano zjawisko pośredniej zmiana użytkowania gruntów, tzw. ILUC (ang. indirect land use change), gdy rosnące zapotrzebowanie na biopaliwa konwencjonalne powoduje wzrost globalnego popytu na surowce rolnicze, co prowadzi do pozyskiwania nowych terenów uprawnych pod produkcję żywności w różnych częściach świata kosztem obszarów cennych przyrodniczo i bogatych w zasoby węgla organicznego.

Mając na uwadze kontrowersje związane z biopaliwami konwencjonalnymi, nie należy jednak zapominać o pozytywnych efektach rozwoju tego sektora. Produkcja biopaliw pomaga równoważyć rynki rolne, a wysokobiałkowe śruty poekstrakcyjne, stanowiące produkt uboczny wytwarzania biopaliw, służą jako pasza, co sprzyja redukcji deficytu pasz białkowych w Europie (UE importuje 70% zapotrzebowania w postaci śruty sojowej). Produkcja biopaliw poprawia rozwój i zatrudnienie na terenach wiejskich. Należy podkreślić, że biopaliwa produkowane z surowców rolnych uprawianych na terenie UE nie stwarzają ryzyka przekształcenia terenów cennych przyrodniczo ze względu na konieczność przestrzegania przez rolników reguł Wspólnej Polityki Rolnej.

Zrównoważone kryteria

Aby odpowiedzieć na kontrowersje związane z wykorzystaniem biopaliw oraz zapobiegać negatywnym wpływom biopaliw na środowisko, na poziomie UE ustalono minimalne kryteria, które muszą spełnić biopaliwa, aby mogły uzyskać wsparcie publiczne oraz być zaliczane do realizacji celów krajowych dotyczących promowania biopaliw. O systemach certyfikacji biopaliw na kryteria zrównoważonego rozwoju pisano szerzej w numerze 10/2016 "Paliw Płynnych" (Samson, 2016).

KOMENTARZE (8)


SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


33 338 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

723 623 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 958 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP