Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Biopaliwa

Co dalej z biopaliwami?

Autor: Ewa Krasuska
12-03-2017 11:20 |  aktualizacja: 12-03-2017 08:54

Biopaliwa umożliwiają dekarbonizację sektora transportu, co przyczynia się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych oraz zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Europy.

W projekcie nowelizacji Dyrektywy 2009/28/WE z 30 listopada 2016 r. utrzymano dla biopaliw obowiązek certyfikacji na kryteria zrównoważonego rozwoju. Minimalne poziomy redukcji emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia biopaliw (ang. life cycle) przedstawiono w tab. 1. Biopaliwa konwencjonalne wytworzone z surowców rolniczych, mogą mieć poważne trudności w osiągnieciu wysokich progów redukcji emisji. Biopaliwa zaawansowane wytworzone z odpadów i pozostałości, mają znacznie większy potencjał redukcji emisji gazów cieplarnianych (60-95% w porównaniu do paliwa kopalnego) i tym samym potencjał dekarbonizacji transportu.

Biopaliwa zawansowane

Biopaliwa zaawansowane technologicznie to biopaliwa wytwarzane z zasobów biomasy, które nie powodują konkurencji z produkcja żywności i pasz. Chodzi tu o zasoby biomasy lignocelulozowej, pozostałości i odpady oraz inną biomasę nierolniczą, w tym algi i mikroorganizmy (surowce zdefiniowane w Załączniku IX, cz. A, Dyrektywy 2009/28/WE). Wyróżnia się kilka łańcuchów technologicznych dla biopaliw zawansowanych (Tab. 2).

Poziom gotowości (dojrzałości) technologii wytwarzania biopaliw zaawansowanych jest nadal niski. Tylko dla dwóch technologii uruchomiono instalacje w skali komercyjnej. Łącznie w Stanach Zjednoczonych działają 23 instalacje, w tym 12 komercyjnych i 11 demonstracyjnych. W Europie w skali komercyjnej działa 9 instalacji oraz 7 w demonstracyjnej (IRENA, 2016). W tab. 3 przedstawiono klasyfikację poszczególnych technologii biopaliw zaawansowanych ze względu na ich dojrzałość i gotowość do komercjalizacji wg poziomów TRL (ang. technology readiness level).

Kolory określają podstawowy proces konwersji: hydroliza (zielony), piroliza (niebieski), hydrotermiczne uzdatnianie (fioletowy), zgazowanie (różowy)

Badania nad rozwojem większości technologii biopaliw zaawansowanych nadal wymagają wysokiego poziomu dofinansowania i czasu, by osiągnąć dojrzałość do komercjalizacji. Niezbędne są innowacje, które doprowadzą do obniżenia kosztów wytwarzania tych paliw. Ocenia się, że w latach 2035-2045 jednostkowe nakłady inwestycyjne dla biopaliw zaawansowanych powinny osiągnąć poziom zbliżony do dzisiejszych nakładów dla instancji produkcji etanolu z kukurydzy (IRENA, 2016). Chodzi tu głównie o takie technologie jak: fermentacja lignocelulozy do etanolu, fermentacja gazu syntezowego, synteza mieszaniny alkoholi, synteza Fischer-Tropscha oraz uzdatnianie oleju pirolitycznego. Na rys. 1 przedstawiono obecne i prognozowane koszty produkcji biopaliw zaawansowanych.

KOMENTARZE (8)


SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


33 338 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

723 623 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 958 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP