Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Biopaliwa

Co dalej z biopaliwami?

Autor: Ewa Krasuska
12-03-2017 11:20 |  aktualizacja: 12-03-2017 08:54

Biopaliwa umożliwiają dekarbonizację sektora transportu, co przyczynia się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych oraz zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Europy.

W przypadku wytwarzania biopaliw zaawansowanych istnieje duże ryzyko inwestycyjne związane z technologią, bazą surowcową, ceną produktu końcowego oraz niepewnością regulacyjną w sektorze biopaliw. Dlatego w UE w ramach programu badawczego Horyzont 2020 przewidziano znaczące wsparcie finansowe instalacji demonstracyjnych i pierwszych instalacji komercyjnych biopaliw zaawansowanych, tak by było możliwe wprowadzenie tych paliw na rynek od 2020 r.

Biopaliwa w biogospodarce

Łańcuchy technologiczne produkcji biopaliw zaawansowanych (tab. 2) odzwierciedlają szeroki zakres bazy surowcowej i technologii wytwarzania biopaliw. Mogą być traktowane jako jedne z wielu produktów wytwarzanych w biorafineriach, o których pisano szerzej w "Paliwach Płynnych" 1/2017 (Wawryniuk, 2017). Biorafinerie mają szczególną rolę do odegrania w biogospodarce, czyli gospodarce opartej na zasobach biomasy. Zasadą biogospodarki jest pozyskanie zrównoważonej biomasy i jej optymalne wykorzystanie w celu wytworzenia wielu różnych wartościowych produktów. Na rys. 2 przedstawiono piramidę wartości opisującą biogospodarkę, opartą na koncepcji kaskadowego wykorzystania dostępnej biomasy, rafinacji (oczyszczania i uszlachetniania) produktów oraz waloryzacji (podniesienia wartości rynkowej) pozostałości i odpadów. Na górze piramidy znajdują się produkty o największej czystości i wartości, jest ich jednak stosunkowo niewiele. U podstawy piramidy umiejscowione są produkty energetyczne, w tym biopaliwa transportowe, na które jest największe zapotrzebowanie (ilościowo) w gospodarce, jednak ich wartość jest stosunkowo niska. Mają one być wytwarzane głównie z pozostałości z wielu różnych procesów produkcyjnych.

Wyzwania

Dokumenty strategiczne na poziomie EU wskazują rosnącą rolę biopaliw zaawansowanych i potrzebę ich promocji, przy czym ogranicza się dalsze wykorzystanie biopaliw konwencjonalnych. Cele są ambitne i ustanowione na wyrost, co wymagało będzie ogromnych nakładów inwestycyjnych i współpracy między krajami by je zrealizować. Tylko zrównoważona produkcja i wykorzystanie biomasy stanowić będzie przyszłość sektora biogospodarki, w tym produkcji biopaliw.

KOMENTARZE (8)


SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


33 338 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

723 623 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 958 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP