Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Biopaliwowa kwadratura koła

Autor: wnp.pl (Anna Bytniewska)
31-10-2012 16:57
Biopaliwowa kwadratura koła
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Biopaliwa najnowszych generacji szybko nie zastąpią biopaliw roślinnych. Mamy pośrednie technologie. By je wdrożyć potrzebne jest nowe prawo, a Polska nie wprowadziła jeszcze zmian wynikających z dyrektywy z 2009 r.

Krajowa Izba Biopaliw (KIB) wspólnie z innymi stowarzyszeniami branżowymi zwraca uwagę, że ze względu na niski stopień wdrożenia na skalę przemysłową, nowe technologie produkcji biopaliw II generacji ( z odpadów rolniczych i przemysłowych) i III generacji (z alg) nie zapewnią wystarczającej ich podaży na rynek. Koszty wytwarzania takich biopaliw znacznie przekraczają koszty wyprodukowania tej samej ilości energii zawartej w obecnie stosowanych biopaliwach czy paliwach kopalnych.
Izba wyraziła swoje stanowisko w tej sprawie w związku z propozycjami legislacyjnymi Komisji Europejskiej (KE) m.in. ograniczenia z 10 do 5 proc. do 2020 r. zużycia biopaliw pochodzenia roślinnego w ogóle paliw wprowadzonych do obrotu. Bruksela chce promować najnowsze, nisko emisyjne technologie wytwarzania biopaliw. Chodzi właśnie o biopaliwa II i III generacji.

- Na rozwój technologii np. wytwarzania biopaliw z celulozy czy też np. z alg w skali przemysłowej musimy jeszcze poczekać. Należy natomiast stworzyć rozwiązania prawne, dopuszczające stosowanie gotowych do wdrożenia technologii współuwodornienia tłuszczów roślinnych i zwierzęcych – wyjaśnia Mateusz Cabak z biura prasowego Grupy Lotos.

Grupa Lotos podkreśla, że biorąc pod uwagę aktualny kierunek zmian proponowany przez KE, takie możliwości prawne muszą być dostępne również w Polsce.

Uwodornione tłuszcze zaliczane są do zaawansowanych paliw o lepszych właściwości fizykochemiczne niż estry metylowe. Problem w tym, że wytwarzane są z tych samych surowców co biopaliwa roślinne. Klasyfikowane są więc jako biopaliwa generacji pośredniej między pierwszą, a drugą generacją biopaliw.

W przygotowaniu jest jednak projekt założeń zmieniający ustawę o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, który rozszerza definicję biokomponentów wprowadzając do niej m.in. roślinne tłuszcze uwodornione (hydrorafinowany olej roślinny). Dostosowuje on polskie prawo do wymogów dyrektywy biopaliwowej z 2009 r. Projekt autorstwa Ministerstwa Gospodarki miał już kilkukrotnie trafić pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów, ale dotychczas tak się nie stało. Kiedy komitet nim się zajmie, tego nie udało nam się ustalić. Ale nawet, jeśli rząd przyjmie zmiany w ustawie, to może się okazać, że szybko się zdezaktualizują. Ogłoszone 16 października propozycje KE , ograniczające przecież wykorzystanie roślin spożywczych na potrzeby produkcji biopaliw, mogą uczynić technologię uwodornienia olejów roślinnych przestarzałą. I tu koło się zamyka. Bo rządy państw członkowskich wiąże tylko obowiązujące unijne prawo.

- Musimy najpierw wdrożyć przepisy dyrektywy numer 28 z 2009 r., bo ona już nas obowiązuje. Te zmiany, które w październiku zaproponowała komisja mają na razie jedynie charakter nieformalny. Nie wiadomo czy KE zdoła przekuć je na akt prawny – mówi nam anonimowo przedstawiciel Ministerstwa Gospodarki.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP