PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Biopaliwowa nowelizacja nadal leży w MG

Autor: wnp.pl (Marcin Szczepański)
23-12-2010 12:22
Biopaliwowa nowelizacja nadal leży w MG

Nadal nie widać przełomu w pracach nad projektami regulacji dotyczących rynku biopaliw. Zarówno nowelizacji ustawy o biopaliwach i biokomponentach, na którą z niecierpliwością oczekuje branża, jak i rozporządzenie o wysokości NCW na lata 2011-2016 nie opuściły resortu gospodarki. Nie wspominając już o zasadniczej nowelizacji ustawy o biopaliwach i biokomponentach, do której obliguje nas prawo unijne.

- Projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw oraz niektórych innych ustaw po zakończonych uzgodnieniach międzyresortowych i konsultacjach społecznych został przekazany do rozpatrzenia przez Komitet do Spraw Europejskich. W związku ze zgłoszonymi przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Rządowe Centrum Legislacji oraz Ministerstwo Finansów uwagami, projektu ustawy nie rozpatrzono podczas posiedzenia KSE w dniu 7 grudnia br. i skierowano go do dalszych uzgodnień. W dniu 8 grudnia br. w Ministerstwie Gospodarki odbyła się konferencja uzgodnieniowa projektu ustawy z przedstawicielami resortów. W najbliższych dniach projekt ustawy zostanie przekazany pod obrady stałego komitetu Rady Ministrów - poinformowano nas w biurze prasowym Ministerstwa Gospodarki.
Jest więc pewne, że początek roku upłynie firmom zobowiązanym do realizacji NCW pod znakiem niepewności o możliwość wykonania przyszłorocznego celu. Zdaniem ekspertów bez wprowadzenia do obrotu paliwa B7 w miejsce dotychczasowego B5 spełnienie wymogu rozporządzenia o NCW w 2011 roku będzie bardzo trudne. Proste w swoich założeniach zmiany wprowadzane nowelizacją wciąż nie mogą jednak doczekać się akceptacji rządu. A pozostaje jeszcze ścieżka parlamentarna, która zapewne również zajmie nieco czasu.

Wejścia w życie wyczekiwanych zmian nie należy się więc spodziewać w pierwszym kwartale. Kluczowe dla branży jest jednak, aby zmiany zaczęły obowiązywać wiosną - drugi i trzeci kwartał roku to okresy najlepszej sprzedaży biopaliw i jeśli wówczas nie ruszy sprzedaż B5 to z realizacją NCW może być poważny problem.

Jeszcze mniej wiadomo o pracach nad projektem rozporządzenia w sprawie NCW na lata 2011-2016. - W chwili obecnej nadal trwają uzgodnienia międzyresortowe i konsultacje społeczne projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Narodowych Celów Wskaźnikowych na lata 2011-2016, po których zakończeniu projekt rozporządzenia zostanie przekazany do rozpatrzenia Radzie Ministrów - powiedziano nam w resorcie gospodarki.

Tutaj problem jest o tyle mniejszy, że do 2013 roku obowiązuje aktualne rozporządzenie o NCW z 2007 roku. Obecny projekt w latach 2011-2013 pokrywa się z poprzednim. Branża domagała się jednak zweryfikowania tych progów i utrzymania na najbliższe trzy lata poziomu z roku 2010 argumentując to podobnymi działaniami innych krajów UE i brakiem regulacji ułatwiających wykonanie NCW (czyli właśnie dotyczących B7 oraz E10).SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 691 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP