XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Bliski Wschód zwalnia. Za dużo ropy, za mało chętnych

Bliski Wschód zwalnia. Za dużo ropy, za mało chętnych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Gospodarki krajów Bliskiego Wschodu eksportujących ropę hamują. W 2013 r. będą się rozwijać w tempie 3,2 proc. w porównaniu do 5,7 proc. w 2012 r. - wynika z prognoz MFW. Przyczyną spowolnienia jest wzrost produkcji ropy przy braku zapotrzebowania.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy w aktualizacji regionalnej prognozy dla państw Bliskiego Wschodu i Afryki północnej podkreśla, że eksporterzy ropy, czyli kraje Zatoki Perskiej, utrzymają zdrowy wzrost gospodarki, jeśli wyłączyć z niej sektor naftowy. Ten ma przestać się rozwijać tak jak w poprzednich latach. Wzrost produkcji ropy zatrzymuje się ze względu na zmniejszenie światowego popytu.

Niższa aktywność gospodarcza na świecie - jak przewiduje Fundusz - skutkować będzie też niższymi cenami ropy naftowej. Cierpiące z tego powodu na spadek dochodów budżetowych kraje bliskowschodnie, będą jeszcze bardziej podatne na negatywne efekty długoterminowego spadku cen ropy. MFW ostrzega, że w długim okresie taka sytuacja może spowodować zmniejszanie rezerw finansowych i w efekcie wywołać deficyt. "Zdecydowane działania polityczne będą potrzebne w regionie w tym roku " - czytamy w raporcie.

Według szacunków Funduszu przy cenie 80 dolarów za baryłkę Libia, Irak i Oman odnotowywałyby deficyty budżetowe i byłby pod presją na użycie swoich rezerw finansowych. Największy eksporter w regionie, Arabia Saudyjska, przy 80 dol. miałaby zrównoważony budżet. Obecnie cena ropy wynosi nieco ponad 104 dol. za baryłkę.

Fundusz radzi eksporterom surowca, by ograniczali wydatki, a nawet zamrażały płace, by przygotować się na trwały spadek cen ich najistotniejszego towaru. Postuluje też rozwijanie przyszłego wzrostu w nieenergetycznych sektorach gospodarki, np. poprzez inwestycje w edukację obywateli.

Różnice w dynamice rozwoju między krajami eksportującymi i importującymi ropę z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej zmniejszą się w 2013 r. - zauważył MFW. Importerzy ropy, czyli państwa takie jak Afganistan, Egipt, Jordania, Liban, Maroko, Pakistan i Tunezja mają się rozwijać w tempie ok 3 proc. W poprzednim roku było to 2,7 proc.

Trzyprocentowy wzrost, jak podkreśla MFW, jest jednak za mały, by importerzy mogli ograniczyć wysokie bezrobocie w swoich krajach. Wzrost w krajach, Afryki Północnej hamowany jest przez niepewność polityczną - zaufanie inwestorów jest nadal słabe z powodu niepokojów społecznych występujących w regionie. Sytuacji nie poprawiają skutki konfliktu w Syrii, z której do krajów ościennych rozlała się fala uchodźców. Ożywienie eksportu i turystyki hamuje też recesja w strefie euro i słaby wzrost na świecie.

W raporcie zwrócono też uwagę, że kraje te są pod presją utrzymywania rezerw międzynarodowych ze względu na wysokie ceny żywności i energii, które przyczyniają się do wzrostu rachunków za towary importowane. Dlatego MFW radzi importerom ropy, by mocno zacisnęli pasa zwłaszcza w kontekście tego, że ich deficyty budżetowe są duże, a bufory międzynarodowe ograniczone.

Poza zdywersyfikowaniem gospodarek MFW zaleca państwom Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu większą integrację handlową nie tylko miedzy sobą, ale też z całym światem. Eksperci Funduszu uważają, że potrzebne są też reformy zapewniające proste i transparentne podejście do przedsiębiorstw, a także większą odpowiedzialność instytucji publicznych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bliski Wschód zwalnia. Za dużo ropy, za mało chętnych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!