PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Bliżej porozumienia w sprawie BHP w Orlenie

Autor: wnp.pl (Piotr Apanowicz)
28-07-2015 11:56
Bliżej porozumienia w sprawie BHP w Orlenie
Fot. PTWP (Piotr Waniorek)

W środę 29 lipca br. odbędzie się kolejne spotkanie, na którym przedstawiciele związków zawodowych i PKN Orlen spróbują wypracować kompromis odnośnie kwestii przeprowadzania szkoleń stanowiskowych z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP) w grupie Orlen.

W ostatnich tygodniach miało miejsce kilka spotkań przedstawicieli organizacji związkowych działających w grupie kapitałowej Orlenu z przedstawicielami pracodawcy, odnośnie zarządzenia PKN Orlen w sprawie ,,zasad, trybu organizacji oraz kontroli szkoleń pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz przeprowadzania szkoleń stanowiskowych w PKN Orlen”.
Kością niezgody pomiędzy stronami jest przewidziana przez pracodawcę konieczność przeprowadzania co 5 lat egzaminów recertyfikacyjnych na stanowiskach pracy.

Orlen argumentuje, że wynika to z potrzeby ciągłego doskonalenia i posiadania przez pracowników jak największej i jak najlepszej wiedzy z zakresu obsługiwanych stanowisk pracy oraz z zakresu BHP, tak aby świadomość i wiedza pracowników w tym względzie była jak największa, co w konsekwencji ma mieć pozytywne przełożenie na zminimalizowanie ryzyka wypadków przy pracy.

Z kolei związkowcy zapewniają, że rozumieją ogólną ideę posiadania i doskonalenia przez pracowników wiedzy na swoich stanowiskach pracy oraz zagadnień BHP, z których są poddawani egzaminom na szkoleniach BHP. Jednocześnie stoją jednak na stanowisku, że egzaminów proponowanych przez pracodawcę w obecnej formie nie powinno być w ogóle, bo ich zdaniem pracownicy odpowiednią wiedzę na swoich stanowiskach pracy posiadają cały czas.

- Weryfikacja tej wiedzy następuje praktycznie codziennie na każdej zmianie roboczej poprzez obsługę węzłów instalacji, poprzez sterowanie skomplikowanym procesem chemiczno-technologicznym oraz poprzez nadzór nad tym wszystkim ze strony Mistrzów i Młodszych Mistrzów - przekonuje Bogdan Żulewski, wiceprzewodniczący Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego w grupie kapitałowej PKN Orlen (MZZPRC).

Strona związkowa dopuszcza możliwość np. anonimowego sprawdzianu wiedzy, czyli testu w grupie osób z omówieniem na końcu wyników takiego sprawdzianu.

Z kolei Anna Lewandowska-Romanowska, dyrektor Biura Zarządzania Relacjami Społecznymi w płockim koncernie, przekonuje, że w związku z prowadzonymi procesami inwestycyjnymi oraz remontowymi instalacji produkcyjnych, infrastruktura techniczna staje się coraz nowocześniejsza. Ponadto wprowadzane są nowe rozwiązania organizacyjne. Zatem nie można powiedzieć, że warunki techniczno-organizacyjne nie ulegają w czasie zmianom. Dlatego wprowadzono w zarządzeniu formę okresowego szkolenia stanowiskowego, kończącego się egzaminem teoretyczno-praktycznym na stanowisku.

Orlen i tak poszedł już na ustępstwa, zapewniając, że jest skłonny dopuścić możliwość zapoznania się pracowników na dwa miesiące przed testem z bazą pytań, jaka byłaby utworzona dla danego stanowiska.

Jak się dowiedzieliśmy, kolejne spotkanie w tej sprawie ma się odbyć w najbliższą środę.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP