PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

BM Reflex: spadły ceny ropy

Autor: BM Reflex
03-10-2008 15:03

Inwestorzy kończą kolejny tydzień na rynku ropy, rozliczając zyski tylko z krótkich pozycji. Ceny listopadowych kontraktów na ropę Brent spadły prawie 13 USD z poziomu około 103 USD notowanego w poniedziałek rano do 89,66 USD w piątek rano - piszą analitycy biura Reflex, monitorującego rynek paliw.

Presję na spadek cen ropy wywiera umacniający się w stosunku do euro dolar oraz utrzymujące się obawy o tempo wzrostu światowej gospodarki, a tym samym wielkość popytu na ropę. Kurs EUR/USD w minionym tygodniu z poziomu 1,46 spadł do silnego poziomu wsparcia w rejonie 1,38. Natomiast niepokojące są w dalszym ciągu odczyty wielkości popytu na ropę w USA, na które przypada około 22% światowej konsumpcji ropy.
W ostatnich tygodniach popyt na produkty ropopochodne w USA był 7% niższy niż przed rokiem i w ostatnim tygodniu spadł do poziomu 18,46 mln bbl/d, co jest najniższym poziomem od 7 lat (czerwca 2001 r.). Z drugiej jednak strony trzeba pamiętać, że sytuacja po podażowej stronie rynku nie napawa optymizmem – poziom zapasów ropy i produktów gotowych w USA jest nadal stosunkowo niski.

W przyszły piątek (10 października) poznamy najnowsze szacunki Międzynarodowej Agencji Energii dotyczące tempa wzrostu światowego popytu na ropę. Miesiąc temu poziom światowego popytu na ropę szacowany był w 2008 r. na 86,8 mln bbl/d (+0,8% r/r). Natomiast po ostatnich wydarzeniach w świecie finansów prawdopodobieństwo zrewidowania tych prognoz w dół jest bardzo wysokie.

Być może ewentualne przyjęcie przez Izbę Reprezentantów w USA planu ratunkowego dla sektora finansowego spowoduje krótkotrwały przypływ entuzjazmu na rynku, tym samym możemy zobaczyć chwilowy wzrost cen do poziomu 100 USD. Rejon 85 USD jako średnioterminowy cel dla spadków cen ropy jest bardzo realny. Do końca roku cenom ropy trudno będzie powrócić powyżej 120 USD.

Zmienność notowań na światowym rynku ropy skorelowana z wahaniami kursu eurodolara wpłynęły bezpośrednio na rynek krajowy. Mimo, iż w ostatnim tygodniu odnotowaliśmy spadki cen paliw gotowych na rynku europejskim to słabnący złoty zniwelował szanse na głębsze obniżki cen hurtowych w kraju. Co więcej w okresie 26 września – 3 października zarówno PKN Orlen jak i Grupa Lotos podniosły ceny benzyn i oleju napędowego. Metr sześcienny benzyny Eurosuper 95 podrożał od 25 do 47 PLN, oleju napędowego o 44 – 51 PLN, a olej opałowy lekki o 5 – 15 PLN.

Ostatnie podwyżki co prawda nie zostały przeniesione na rynek detaliczny, ale zdecydowanie ograniczają skalę obniżek cen na stacjach. W mijającym tygodniu średnio litr benzyny Eurosuper 95 i oleju napędowego potaniało 2 grosze a benzyny Superplus 98 o 4 grosze. Nieznacznie, o 1 grosz na litrze wzrosła cena autogazu.
Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP