Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

BP chce zwiększać import paliw z Niemiec

Autor: wnp.pl (Marcin Szczepański)
08-02-2011 14:10
BP chce zwiększać import paliw z Niemiec

Pomimo, iż polska sieć stacji BP bazuje na dostawach paliw z krajowych rafinerii to spółka planuje dywersyfikować źródła zaopatrzenia. - Z roku na rok coraz więcej paliw sprowadzamy do Polski z własnych rafinerii w Niemczech. W tej chwili jest kilkunastoprocentowy udział w strukturze zaopatrzenia polskich stacji, podczas gdy jeszcze kilka lat temu był niemal zerowy. Widzimy miejsce dla tych produktów na rynku, biorąc pod uwagę, że w Polsce wciąż mamy do czynienia z niedoborem paliw - mówi portalowi wnp.pl Bogdan Kucharski, dyrektor generalny polskiego oddziału koncernu BP.

Najbliżej Polski BP ma udziały w rafinerii w Schwedt. - Jest to pakiet, który posiadamy poprzez wspólną spółkę z Rosnieftem, a jeszcze do niedawna z koncernem wenezuelskim. Oficjalnie zmiana własnościowa już się dokonała, ale operacyjnie nastąpi to w drugim kwartale tego roku - informuje Kucharski.
- Rafineria w Schwedt ma bardzo dobre położenie i staramy się z tego korzystać i zwiększać udział dostaw z tego kierunku – oczywiście w takim zakresie, w jakim jest to uzasadnione ekonomicznie. Oczywistym jest, że nie będzie opłacalne dostarczanie paliw spod zachodniej granicy do wschodniej części kraju. Natomiast w rejonie Polski zachodniej paliwa z Niemiec będą zapewne zyskiwać na znaczeniu, tym bardziej, że coraz bardziej rozwijamy, i chcemy to kontynuować, naszą sieć stacji w tej części kraju - wyjaśnia dyrektor generalny BP w Polsce.

Przyznaje również, że już w tej chwili dostawy z Niemiec mogłyby być większe. - Pewnym ograniczeniem w kwestii importu z Niemiec jest jednak różnica w zawartości biokomponentów w paliwach przeznaczonych na polski i niemiecki rynek. Przez to choćby rafineria w Schwedt musi przeznaczać pod nasze potrzeby osobne zbiorniki, w których komponuje paliwa z 5 proc. zawartością biododatków. Mamy nadzieję, że w tym roku te przepisy zostaną ujednolicone i otworzy nam to nowe możliwości korzystania z niemieckich paliw - stwierdza Bogdan Kucharski.

BP ma w Polsce obecnie 402 stacje paliw i jest drugim pod względem wielkości operatorem na rynku detalicznym za PKN Orlen. Na 2011 rok spółka zawarła umowy na dostawy paliw na swoje stacje zarówno z Orlenem jak i Lotosem.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP