XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

BP tylko częściowo przyznaje się do winy za wyciek w Zatoce Meksykańskiej

BP tylko częściowo przyznaje się do winy za wyciek w Zatoce Meksykańskiej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W opublikowanym w środę raporcie koncern BP tylko częściowo przyznał się do winy za największą katastrofę ekologiczną w historii USA - wyciek ropy naftowej w Zatoce Meksykańskiej 20 kwietnia br.

W raporcie stwierdzono, że "BP nie jest winien rażącego zaniedbania, a wypadek jest wydarzeniem złożonym, na które złożyły się decyzje podjęte przez różne firmy".

Na platformie Deepwater Horizon doszło do wybuchu, w wyniku którego zginęło 11 osób. Ok. 5 mln baryłek ropy wyciekło z uszkodzonej platformy.

Raport przygotowała specjalna ekipa dochodzeniowa, którą odizolowano od managementu koncernu, by zapobiec próbie wpływania na ustalenia.

BP wskazuje w raporcie na rolę innych firm w katastrofie. W ocenie autorów raportu szwajcarska firma Transocean, która była właścicielem platformy i została wynajęta przez BP do prac wiertniczych, "zlekceważyła sygnały ostrzegawcze". Inny podwykonawca BP, Halliburton, którego prezesem i dyrektorem w latach 1995-2000 był późniejszy wiceprezydent USA Dick Cheney, odpowiadał za prace z cementem.

Cementowanie ma zasadnicze znaczenie w zabezpieczeniu studni po zakończeniu wierceń badawczych, ale przed uruchomieniem produkcji. Cement pompuje się w dół studni, by zapobiec wydostawaniu się węglowodorów, a tym samym wybuchowi.

Halliburton już wcześniej oświadczył, że jakość cementu użytego w pracach była wysoka, a roboty wykonane właściwie. Jednak oficjalne dochodzenie w USA z 2007 roku, badające okoliczności 39 wybuchów na platformach w Zatoce Meksykańskiej, ustaliło, że w 18 przypadkach powodem było niewłaściwe zacementowanie odwiertów.

Osobne dochodzenie w sprawie katastrofy prowadzi amerykańskie ministerstwo sprawiedliwości.

Spory między prawnikami o to, kto ponosi odpowiedzialność i w jakim zakresie, mają znaczenie z punktu widzenia wypłaty odszkodowań, dlatego nikt nie spodziewa się, że zostaną szybko rozstrzygnięte.

W maju BP ogłosiła niektóre wstępne ustalenia raportu, z którego wynika, że pracownicy platformy nieprawidłowo zinterpretowali wyniki kluczowych testów pomiaru ciśnienia w studni wiertniczej, a cementowanie się nie udało.

W reakcji na raport i podwyższenie ratingu BP przez agencję Fitch o trzy oczka notowania koncernu na londyńskim parkiecie zwyżkowały o 1,7 proc.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: BP tylko częściowo przyznaje się do winy za wyciek w Zatoce Meksykańskiej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!