Brak ofert na Lotos - teraz GPW

Brak ofert na Lotos - teraz GPW
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ministerstwo Skarbu Państwa bez rozstrzygnięcia zakończyło proces prywatyzacji Grupy Lotos. Do 20 grudnia nie wpłynęły oferty wiążące w sprawie prywatyzacji - poinformowało MSP. Resort rozważy możliwość wykorzystania GPW do dalszej prywatyzacji spółki.

Dzisiaj (20 grudnia br.) upłynął termin składania ofert wiążących na zakup pakietu 69 076 392 akcji stanowiących 53,1875 proc. kapitału zakładowego spółki Grupa Lotos SA. Do MSP nie wpłynęła żadna oferta" - podało MSP.

Termin składania ofert wiążących na zakup pakietu akcji spółki Grupa Lotos SA został przesunięty z 16 listopada br. Jego wydłużenie było motywowane m.in. trudnościami w zakresie zapewnienia finansowania związanego z transakcjami fuzji i przejęć. "Okoliczności, które wpłynęły na przesunięcie terminu składania ofert, nie uległy do dzisiaj poprawie – przedłużające się zawirowania w strefie euro uniemożliwiają finalizację tego typu transakcji" - podkreślił resort.

Ministerstwo Skarbu Państwa zweryfikuje strategię prywatyzacji dotyczącą Grupy Lotos SA. Zgodnie z dotychczas realizowaną przez MSP polityką wspierania polskich rynków kapitałowych i kreowania Warszawy jako silnego regionalnego centrum finansowego, zostanie rozważona możliwość wykorzystania Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie do dalszej prywatyzacji spółki - podkreślono.

Minister Skarbu Państwa pod koniec października zeszłego roku zaprosił do negocjacji w sprawie nabycia 69.076.392 akcji Grupy Lotos, stanowiących 53,2 proc. kapitału zakładowego firmy. Do negocjacji zaproszono zainteresowane podmioty "ze szczególnym uwzględnieniem tych, których przedmiot działalności obejmuje górnictwo ropy naftowej".

Zdaniem ekspertów złożone oferty raczej nie usatysfakcjonują ministra skarbu. Wycena aktywów rafineryjnych w Europie jest bowiem rekordowo niska, a Lotos dopiero co zakończył kosztowny projekt inwestycyjny i jest jedną z najnowocześniejszych rafinerii na kontynencie.- Do złożenia ofert zaproszono cztery podmioty, z czego jeden warunkowo. Żaden z nich nie spełni jednak wymogów postawionych przez MSP lub nie zaoferuje kwoty choćby zbliżonej do oczekiwań resortu i realnej wartości spółki - mówi nam jeden z menedżerów w branży naftowej.

Warunek posiadania aktywów w segmencie upstream spełniają dwie z czterech firm – rosyjski TNK-BP oraz węgierski MOL. - Szanse rosyjskiej spółki od początku były iluzoryczne. Tym bardziej, że pozycja TNK-BP jest bardzo niepewna i jedynie kwestią czasu może być jej przejecie przez któryś z państwowych koncernów - mówi nasz rozmówca. - Z kolei MOL ma tej chwili inne priorytety niż przejmowanie aktywów rafineryjnych, do tego obciążonych znaczącym zadłużeniem. Cena jaką Węgrzy będą w stanie zaoferować na pewno nie powali MSP na kolana - dodaje.

Jego zdaniem obecność wśród zainteresowanych dwóch pozostałych podmiotów: Marcuria Energy oraz funduszu Burgan Capital Investments, podyktowana jest wyłącznie chęcią określenia realnej wartości Lotosu. - Żadna z tych firm nie gwarantuje bowiem Lotosowi rozwoju w zakładanych obszarach a MSP nie sprzeda udziałów nie mając gwarancji stabilności ze strony nowego właściciela – uważa ekspert.

Prawdopodobnie więc po Nowym Roku resort skarbu oficjalnie zakończy więc postępowanie bez wyłonienia zwycięzcy a Lotos będzie musiał szukać szans na rozwój innymi sposobami.

Prezes koncernu Paweł Olechnowicz już zapowiedział, że spółka szukać będzie partnera strategicznego do projektów upstreamowych. Możliwe jest także partnerstwo w przypadku pojedynczych projektów. Prezes Lotosu nie wykluczył także dokapitalizowania Lotos Petrobaltic poprzez emisję obligacji lub debiut giełdowy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Brak ofert na Lotos - teraz GPW

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!