PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Branża domaga się zmian w koncesjonowaniu rynku paliw

Autor: wnp.pl (Piotr Apanowicz)
09-07-2014 11:20
Branża domaga się zmian w koncesjonowaniu rynku paliw
fot. Fotolia

Zmianom legislacyjnym wprowadzanym ustawą o zapasach paliw, powinno towarzyszyć wprowadzenie zmian w polityce koncesjonowania rynku paliw ciekłych - uważa Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN).

Chodzi o zmiany na poziomie decyzji wydawanych przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.
Jak poinformował nas Leszek Wieciech, prezes POPiHN, organizacja postuluje wypracowanie na potrzeby koncesjonowania paliw nowoczesnej, maksymalnie szerokiej oraz precyzyjnej definicji paliw ciekłych, obejmującej wszystkie rodzaje paliw ciekłych bez względu na ich przeznaczenie, od których produkcji lub przywozu istnieje obowiązek tworzenia i utrzymywania zapasów obowiązkowych ropy naftowej i paliw oraz obowiązek realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego. Miałoby to wyeliminować ryzyko pozostawienia poza obszarem koncesjonowanym określonych rodzajów paliw.

Zdaniem POPiHN w zakresie koncesji na wytwarzanie paliw ciekłych i koncesji na obrót paliwami ciekłymi z zagranicą powinny być wyodrębnione koncesje wydawane wyłącznie dla gazu płynnego LPG, jako zwolnionego z obowiązku złożenia zabezpieczenia majątkowego w wysokości 10 mln zł. Zdaniem branży w ten sposób można by uniknąć ryzyka wykorzystywania tej koncesji do wytwarzania lub przywozu bez złożonego zabezpieczenia innych paliw, objętych obowiązkiem posiadania takiego zabezpieczenia.

Firmy z sektora paliwowego przekonują również, że proces wydawania koncesji na wytwarzanie paliw ciekłych i koncesji na obrót paliwami ciekłymi z zagranicą, jak również nadzorowanie obowiązków wynikających z założonego zabezpieczenia majątkowego, powinny być realizowane wyłącznie przez centralę Urzędu Regulacji Energetyki, a nie także oddziały terenowe URE, co zoptymalizuje nadzór nad tymi koncesjami w skali całego kraju.

POPiHN zwraca też uwagę, że brakuje wytycznych co do sposobu składnia i przedłużania ważności zabezpieczenia majątkowego koniecznego przy wytwarzaniu i obrocie paliwami z zagranicą, jak również uwzględnienia w warunkach koncesji innych ważnych obowiązków wynikających z odrębnych przepisów (zapasy obowiązkowe, realizacja NCW w zakresie biopaliw ciekłych, podatek akcyzowy, podatek od towarów i usług), w taki sposób, aby ich naruszenie stanowiło naruszenie koncesji sankcjonowane przez Prezesa URE.

Ponadto branża postuluje maksymalne rozszerzenie katalogu informacji o koncesjonariuszach i rynku paliw publikowanych na stronach URE, w tym o informacje o cofniętych koncesjach i przyczynach ich cofnięcia czy o złożonym zabezpieczeniu majątkowym i okresie jego ważności.

POPiHN liczy również na powołanie przez prezesa URE stałego zespołu roboczego pełniącego funkcję konsultacyjno-doradczą w zakresie rynku paliw ciekłych w Polsce, w skład którego weszliby przedstawiciele regulatora, innych organów administracji i przedstawiciele organizacji przedsiębiorstw naftowych. Posiedzenia tego zespołu miałyby na bieżąco umożliwiać identyfikację i dyskusję nad głównymi problemami branży paliwowej i wypracowywanie kierunków regulacji tego rynku w Polsce.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 390 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP