Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Branża LPG obawia się o swoją przyszłość

Autor: wnp.pl (AB)
10-06-2013 16:29

Polska Organizacja Gazu Płynnego alarmuję, że mająca wejść niebawem w życie ustawa o zapasach ropy naftowej i paliw spowoduje sadek zużycia LPG.

Polska Organizacja Gazu Płynnego (POGP) zwraca uwagę, że projekt ustawy proponowany przez Ministerstwo Gospodarki, a dotyczący nowelizacji ustawy o zapasach ropy naftowej i paliw ciekłych, finansowo nadmiernie obciąży użytkowników gazu płynnego (LPG) i jako taki stanowi przeszkodę dla dalszego rozwoju tego sektora w Polsce.
Sprawa ponownie wraca na łamy mediów ponieważ według POGP w najbliższych dniach, rząd ma podjąć ostateczne decyzje, dotyczące projektu nowelizacji ustawy o zapasach ropy naftowej i paliw ciekłych.

Projekt zakłada między innymi trzykrotne podniesienie poziomu zapasów LPG z obecnych 30 do 90 dni średniego dziennego zużycia wewnętrznego.

POGP zwraca uwagę, że zgodnie z analizą kosztów opracowaną przez Ministerstwo Gospodarki w pierwszym roku funkcjonowania nowych regulacji - przyjmując stałe ceny ropy naftowej na poziomie 109,16 USD za baryłkę oraz kurs dolara 3,237 zł - stawka opłaty zapasowej za ekwiwalent ropy naftowej powinna wynosić około 32,60 zł za tonę, natomiast dla gazu płynnego LPG wysokość opłaty, według wyliczeń ministerstwa, ma wynosić 70,80 zł za tonę.

Zdaniem POGP w projekcie ustawy przyjmuje się jednak jeszcze bardziej niekorzystną relację opłat zapasowych tj. maksymalnie do 60 zł za tonę w przypadku ekwiwalentu ropy i 160 zł za tonę w przypadku LPG. Dla branży oznacza dodatkowe wydatki w wysokości około 200 mln zł rocznie, co odbije się na cenie, jaką klient końcowy będzie zmuszony zapłacić za autogaz czy gaz do gotowania, ogrzewania lub procesów przemysłowych, w konsekwencji wpłynie to na ograniczenie zużycia LPG w Polsce.

POPG podkreśla, że europejskie projekty CARS 2020 i czysta energia dla transportu wymieniają LPG jako paliwo alternatywne i nisko emisyjne. W Polsce mimo to często pojawiają się pomysły, jak wstrzymać lub zablokować rozwój wolnego rynku LPG.

Projekt ustawy przedstawiony przez Ministerstwo Gospodarki to, zdaniem POGP, wyjątkowo niekorzystne rozwiązanie dla krajowej branży LPG i wyjątkowo restrykcyjne podejście do tego ekologicznego produktu w skali europejskiej. W Unii Europejskiej tylko w Hiszpanii i Portugalii tworzy się zapasy w LPG, odpowiednio na poziomie 20 i 30 dni.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP