PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Branża LPG stawia na innowacyjne technologie

Autor: wnp.pl (Anna Bytniewska)
05-12-2012 18:30

Rusza inicjatywa budowy Polskiego klastra innowacji LPG. Firmy dostrzegły, że konieczna jest praca nad nowymi technologiami, a rozwój najlepiej osiągnąć współpracując z instytutami badawczymi oraz państwowymi instytucjami.

Grupa firm związanych z branżą LPG postanowiła w porozumieniu z instytucjami z otoczenia biznesu, jednostkami naukowo - badawczymi i przy wsparciu Polskiej Organizacji Gazu Płynnego (POGP), utworzyć naukowo - produkcyjny "Polski klaster innowacji LPG".
Inicjatywa ta ma poparcie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, na terenie którego klaster będzie miał siedzibę. Utworzono spółkę koordynującą działania klastra o nazwie LPG Innowator Sp. z o.o. Będzie ona działać na zasadzie no-profit. Jej strategiczne cele, bieżące działania i zasady współpracy zostaną sformułowane przez uczestników konsorcjum.

Wkrótce dojdzie do podpisania umowy konsorcjalnej. - Planujemy, że stanie się to na przełomie stycznia i lutego 2013 r. - mówi Kamil Kurpiel, prezes spółki LPG Innowator .

Pomysłodawcy przedsięwzięcia podkreślają, że w Polsce autogaz jest bardzo popularnym paliwem silnikowym, a przez ostatnie dwa lata doświadczyliśmy dynamicznego wzrostu liczby samochodów zasilanych LPG oraz ilości sprzedawanego autogazu.

- Nowe rozwiązania techniczne, wtrysk LPG w fazie ciekłej i wprowadzenie LPG do silników wysokoprężnych to następny poziom zastosowań tego paliwa. Prace badawcze, wdrażanie i weryfikacja nowych rozwiązań mogą być efektywnie realizowane w warunkach bliskiej współpracy jednostek badawczych, producentów paliwa, producentów i serwisu instalacji samochodowych, organów państwa i instytucji związanych z branżą autogazu. Odpowiednią formę szerokiej współpracy może zapewnić porozumienie kooperacyjne wielu podmiotów, jakim jest właśnie klaster - mówi Kamil Kurpiel.

Dzięki takiej formie współdziałania współpraca z organami państwowymi i samorządowymi oraz koordynacja innowacyjnych procesów ma być łatwiejsza. Również założenia polityki gospodarczej państwa przewidują wspieranie takiej formy współdziałania podmiotów gospodarczych w kolejnych latach.

- Na początku przyszłego roku zamierzamy aplikować o fundusze unijne z puli Narodowego Centrum Badań i Rozwoju - stwierdza Kamil Kurpiel.

Zdaniem inicjatorów powstania klastra, LPG jako paliwo nie ma wszystkich cech eksploatacyjnych współczesnej benzyny silnikowej, dla której projektuje się jednostki napędowe pojazdów. Podwyższanie walorów użytkowych autogazu wydaje się być ważnym wyzwaniem dla producentów autogazu w najbliższej przyszłości. Zmiany technologiczne i organizacyjne w kierunku poprawy parametrów autogazu będą wymagały skoordynowanych działań na wielu płaszczyznach.

Udział w przedsięwzięciu Polski klaster innowacji LPG zadeklarowały do tej pory spółki: Petrol, Control Service, Wallter, Hadex - Gaz oraz Politechnika Warszawska, PIMOT, Centrum Transferu Technologii w Warszawie.

- Zależy nam na zaangażowaniu w ten projekt jak największej liczby podmiotów. Obecnie prowadzimy rozmowy z kolejnymi zainteresowanymi firmami - podkreśla Kamil Kurpiel.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 745 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP