PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Branża paliw wystąpiła z apelem do prezesa UOKiK

Autor: wnp.pl (Piotr Apanowicz)
16-06-2015 10:30
Branża paliw wystąpiła z apelem do prezesa UOKiK
Fot. Fotolia

Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego, zrzeszająca główne podmioty działające w produkcji i handlu paliwami w Polsce, zaapelowała do Adama Jassera, prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) o podjęcie współpracy w działaniach na rzecz ograniczenia przestępczości w obrocie paliwami.

POPiHN przekonuje, że skuteczna walka z tym zjawiskiem, które - mimo podejmowanych od lat działań - stanowi nadal główne wyzwanie przedsiębiorców, działających zgodnie z prawem, wymaga pełnej mobilizacji urzędów i instytucji państwowych. Przestępczość w obrocie paliwami przynosi olbrzymie straty dla budżetu państwa. Według szacunków organizacji w minionym roku wyniosły one około 10 mld zł.
Według branży wprowadzanie na rynek paliw po zaniżonych cenach powoduje naruszenie warunków równiej konkurencji i stanowi zagrożenie dla funkcjonowania uczciwych przedsiębiorców. Wielu z nich w ostatnich miesiącach i latach zrezygnowało z działalności, nie będąc w stanie konkurować z szarą strefą. Mamy też do czynienia z pewną liczbą stacji paliw, które działają bez koncesji, a co za tym idzie nie są kontrolowane przez Inspekcję Handlową pod kątem spełnienia przepisów o jakości paliw.

POPiHN od dłuższego czasu występuje do UOKiK z propozycjami nawiązania współpracy, proponując włączenie się urzędu do kampanii edukacyjno-informacyjnej „Sprawdź swojego dostawcę paliwa” oraz wprowadzenie ustawowego obowiązku rejestracji przez przedsiębiorców infrastruktury paliwowej (baz paliw, stacji paliw, stacji zakładowych itp.) w systemie monitorowania jakości paliw ciekłych.

- Brak rejestracji powinien być zagrożony administracyjną karą pieniężną nakładaną przez Inspekcję Handlową, a wykonywanie działalności bez rejestracji w systemie powinno stanowić naruszenie warunków działalności koncesjonowanej sankcjonowanej przez prezesa URE - wyjaśnia Leszek Wieciech, prezes POPiHN.

Organizacja postuluje, aby prezes UOKIK cyklicznie, co najmniej raz do roku, przekazywał aktualne wykazy przedsiębiorców do prezesa URE, prezesa Agencji Rezerw Materiałowych, Szefa Służy Celnej, ministra finansów, ministra gospodarki, w celu umożliwienia tym organom weryfikacji danych z punktu widzenia ich zadań nadzorczych nad rynkiem paliw w Polsce.

Zdaniem POPiHN wprowadzenie obowiązku dokonania rejestracji w systemie przez samych przedsiębiorców przyczyni się do uszczelnienia systemu jakości paliw. W efekcie nastąpi zwiększenie reprezentatywności badań jakości paliw, poprawa warunków konkurencji pomiędzy samymi przedsiębiorcami i - co najistotniejsze - zwiększenie ochrony konsumentów przed zakupem nie spełniającego wymagań jakościowych, często także nielegalnie wprowadzonego do obrotu, paliwa. Powinno to również poprawić warunki funkcjonowania podmiotów, działających zgodnie z prawem, poprzez objęcie kontrolą podmiotów, dotychczas działających całkowicie lub częściowo w szarej strefie.

Wykaz stacji paliw powinien być ogólnodostępny i publikowany na stronach UOKiK. Dzięki temu konsumenci paliw oraz sami przedsiębiorcy mogliby na bieżąco śledzić ilość podmiotów objętych system jakości paliw.

POPiHN oczekuje, że ze względu na skalę problemu, prezes Adam Jasser osobiście zainteresuje się działaniami, proponowanymi przez branżę i wyrazi zgodę na spotkanie z przedstawicielami przedsiębiorców.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 969 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP