PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Branża paliw z niepokojem o nowym podatku

Autor: WNP.PL (Piotr Apanowicz)
29-01-2016 10:11
Branża paliw z niepokojem o nowym podatku
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Polska Izba Paliw Płynnych, reprezentująca małe i średnie przedsiębiorstwa rynku paliwowego, z dużym niepokojem odebrała informacje zawarte w komunikacie Ministerstwa Finansów, w sprawie podatku od sprzedaży detalicznej.

Chodzi o brak zapowiedzi wyłączenia z opodatkowania sprzedaży detalicznej paliw, jak było to planowane w projekcie pierwotnym.
Branżowa organizacja zwraca uwagę, że sprzedaż paliw w Polsce, podobnie jak w całej Unii Europejskiej, obciążona jest bardzo wysokimi podatkami. W Polsce VAT, akcyza, opłata paliwowa, realizacja NCW oraz tworzenie zapasów obowiązkowych stanowią około 60 proc. ceny brutto dla oleju napędowego i około 65 proc. ceny brutto dla benzyny bezołowiowej.

Ale to nie wszystkie obciążenia w cenie 1 litra paliwa. Inne bezpośrednie opłaty i podatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, m.in. opłaty koncesyjne, środowiskowe czy dozorowe podwyższają wartość obciążeń w litrze paliwa do ponad 70 proc., przy czym średnioroczna marża na paliwa utrzymuje się w ostatnich latach w przedziale 2-5 proc. Z marży tej należy pokryć koszty stałe, pracownicze i bieżącego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Wydaje się więc bardzo prawdopodobne, że przedsiębiorcy realizując 2-procentową marżę, będą zmuszeni w dużym stopniu przerzucić nowy podatek na konsumentów, co spowoduje wzrost cen na stacjach paliw.

Szczególnie dotyczyć to będzie tzw. niezależnych operatorów, zarządzających jedną lub kilkoma stacjami paliw, jako że duże koncerny mają szereg możliwości znalezienia środków na zapłatę tego podatku. - 1-2 proc. przychodów może być znaczącą kwotą dla części pojedynczych operatorów stacji paliw - przyznaje Sławomir Jędrzejczyk, wiceprezes PKN Orlen ds. finansowych.

PIPP podkreśla, że obrót paliwami płynnymi, ze względu na poziom ceny i podatków w nich zawartych, generuje miesięcznie kilkumilionowy przychód nawet przez małe przedsiębiorstwa. W sektorze paliwowym operuje kilkanaście tysięcy małych i średnich przedsiębiorstw. Obecnie dochody budżetowe z podatku VAT i akcyzy zawartej w paliwach przekraczają 50 mld zł rocznie. - Dlatego stanowczo sprzeciwiamy się obciążeniu dodatkowym podatkiem sprzedaży detalicznej paliw. Jak pokazujemy powyżej, będzie to w ponad 70 proc. podatek od podatku - napisała Polska Izba Paliw Płynnych w oświadczeniu.

Według branży stacje paliw już teraz działają na granicy rentowności. Niskie marże na sprzedaży detalicznej ograniczają rozwój sektora. Dzieje się tak, ponieważ uczciwi przedsiębiorcy płacą wysokie podatki i muszą także konkurować z firmami działającymi w „szarej strefie”, której wielkość szacowana jest na około 25 proc. udziału w rynku oleju napędowego. PIPP wskazuje, że ta część rynku z szarej strefy tego podatku również nie zapłaci. Pogorszy jednak i tak już ogromnie zachwianą konkurencyjność na tym rynku. - Branża oczekuje na zmiany ograniczające szarą strefę, a nie na zmiany dodatkowo dociążające uczciwe firmy. Dlatego proponowany przez ministra finansów podatek może spowodować, że kierowcy częściej niż obecnie będą kupowali paliwo z nielegalnego źródła. Niekorzystnie wpłynie to na dochody uczciwych firm oraz zmniejszy wpływy Skarbu Państwa z tytułu podatków, którymi już teraz obciążone są stacje - czytamy w oświadczeniu izby.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP