PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Branża paliwowa jednym głosem o podatku od sprzedaży

Autor: wnp.pl (Piotr Apanowicz)
17-02-2016 09:50
Branża paliwowa jednym głosem o podatku od sprzedaży
Fot. Shutterstock.com

Polska Izba Paliw Płynnych oraz Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego, dwie największe organizacje zrzeszające podmioty działające w produkcji i handlu paliwami w Polsce, ponownie apelują o uwzględnienie specyfiki branży w projekcie ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej.

PIPP i POPiHN zaznaczają, że w wyniku spotkania, zorganizowanego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w dniu 10 lutego br., przedstawiciele rządu zapowiedzieli wprowadzenie szeregu zmian do projektu ustawy. Niestety, jak wynika z wypowiedzi medialnych, nadal nie została przyjęta większość propozycji branży paliwowej, co w efekcie może spowodować szereg komplikacji na rynku paliw.
Firmy paliwowe alarmują, że stacje paliw i ich klienci mają być jednymi z głównych płatników nowego podatku, którego pierwotna wersja przewidywała całkowite zwolnienie sprzedaży paliw spod tego obowiązku, podobnie jak to ma miejsce w sprzedaży energii elektrycznej i gazu ziemnego.

Ważne dla branży jest przyjęcie odpowiednich rozwiązań w zakresie objęcia podatkiem podmiotów działających w systemie franczyzowym. W Polsce funkcjonowanie stacji paliw w systemie franczyzy łączy się w dużym stopniu z zapewnieniem odpowiedniej jakości paliwa, a także gwarancją, że nie pochodzi ono z szarej strefy. Krajowe sieci franczyzowe liczą około 1500 stacji na ogólną liczbę około 6600 stacji paliw, stanowią zatem blisko jedną czwartą wszystkich działających w Polsce stacji.

Zdecydowana większość umów franczyzowych obejmuje wyłącznie dostawy paliwa, bez towarów oferowanych przez sklepy, znajdujące się na stacjach. „Przyjęcie rozwiązań w obszarze franczyzy, nie uwzględniających specyfiki handlu paliwami, może spowodować rozpad sieci franczyzowych i ich możliwe przejęcie przez przestępców, wyłudzających VAT. Uważamy, że w przypadku stacji paliw rozliczanie podatku powinno następować wyłącznie od obiektów własnych” - czytamy we wspólnym stanowisku PIPP i POPiHN.

Jak wynika z wypowiedzi przedstawicieli rządu, w nowym projekcie ustawy ma zostać zachowane obciążenie sprzedaży w niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy specjalną, najwyższą stawką. Tymczasem sprzedaż paliw stanowi proces ciągły i stacje powinny umożliwić kierowcom ich zakup również w dni świąteczne bez żadnych zakłóceń, a co za tym idzie sprzedaż z tego tytułu nie powinna być penalizowana wyższą stawką podatku.

Proponowane rozwiązania będą wymagać istotnego przeprogramowania systemów fiskalnych zarówno na samych stacjach paliw, jak też w przedsiębiorstwach, zobowiązanych do dokonywania rozliczeń podatku. Oprócz tego, że operacja ta pociągnie za sobą znaczące koszty, to jest ona - w opinii ekspertów - technicznie niewykonalna w 14-dniowym terminie, przewidzianym przez Ministerstwo Finansów.

Dlatego branża paliw ponownie apeluje o uwzględnienie specyfiki handlu paliwami w projekcie ustawy, w szczególności o wyłączenie paliw spod opodatkowania, odpowiednie zdefiniowanie sieci franczyzowych, a także zmianę zapisów, dotyczących opodatkowania stacji paliw w niedziele i dni wolne od pracy.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 762 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP