Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Branża paliwowa przed swoim Rubikonem

Autor: wnp.pl (Anna Bytniewska)
27-12-2012 13:40
Branża paliwowa przed swoim Rubikonem
Fot. Fotolia

W roku 2013 krajowe koncerny paliwowe mają wejść na nowe ścieżki rozwoju. Przedstawione w tym roku strategie i zapowiedzi może jednak zweryfikować pogorszenie się kondycji całej gospodarki.

Rok 2012 był dla krajowej branży rafineryjnej czasem, choć bez gwałtownych zawirowań, to niełatwym. Niepewność związana z pogarszającą się sytuacja makroekonomiczną utrudniała firmom tworzenie planów rozwojowych. Stopniowo spadały też dość wysokie w czasie tego roku marże rafineryjne. Wysokie ceny paliw i pogarszająca się koniunktura w gospodarce uaktywniły na dużą skalę szarą strefę w obrocie paliwami.
PKN Orlen największy gracz na polskim rynku paliwowym długo zwlekał więc z publikacją nowej strategii. Pod koniec listopada inwestorzy i rynek doczekali się ogłoszenia dokumentu, który choć powinien być istotnym bodźcem dla krajowego rynku na najbliższe lata (2013-17), został skrojony na miarę czasów, w jakich będzie musiał być realizowany.

Plany inwestycyjne Orlen uzależnił od sytuacji gospodarczej w kraju i na świecie. Spółka zapowiedziała, że chce zainwestować 22,5 mld zł w latach 2013-17 - głównie w wydobycie węglowodorów konwencjonalnych i niekonwencjonalnych oraz energetykę opartą na gazie.

Są to dla spółki nowe segmenty działalności, pośrednio tylko zawiązane z jej podstawowym biznesem, jakim jest rafineria, petrochemia oraz sprzedaż paliw. Zarząd spółki zastrzegł też dodatkowo, że kwota 6,9 mld zł (w tym 0,5 mld zł - rafineria; 1,2 mld zł - petrochemia; 0,1 mld zł - detal, 2,4 mld zł - energetyka; 2,7 mld zł - wydobycie) z puli 22,5 mld zł zostanie uruchomiona, jeśli pozwoli na to ekonomika projektów i warunki finansowe.

W najtrudniejszym zdaniem przedstawicieli Orlenu 2013 r. wydatki inwestycyjne spółki wyniosą 3,6 mld zł. Kwota ta uwzględnia pulę dodatkową w wysokości 0,5 mld zł dedykowaną na segment wydobycia, która będzie uruchamiana w zależności od postępów prac na obecnych koncesjach, możliwości nabycia nowych koncesji oraz opcji akwizycyjnych.

W przyszłym roku swoją strategię chce zaktualizować też Grupa Lotos. Co ciekawe, mimo zapowiadanego przez ekonomistów pogłębienia się dekoniunktury w 2013 r. strategia ta ma zdynamizować rozwój spółki. Zarząd Lotosu twierdzi, że 2013 r. będzie dla spółki dobrym rokiem. Zdaniem Pawła Olechnowicza, prezesa Grupy Lotos nadal podstawą działalności firmy będzie rafineria i poszukiwanie oraz wydobycie węglowodorów.

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP