PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Branża postuluje jawność bazy Inspekcji Handlowej

Autor: WNP.PL (PA)
01-08-2014 10:35
Branża postuluje jawność bazy Inspekcji Handlowej
Fot. Piotr Waniorek

Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN) jest zdania, że lista stacji paliw i baz paliw, które podlegają kontroli Inspekcji Handlowej, powinna zostać dopuszczona do publicznej wiadomości.

W ocenie POPiHN obowiązujący od 2006 roku obecny system posiada luki, mogące wpływać negatywnie na poziom ochrony konsumentów w Polsce, a także na warunki równej konkurencji przedsiębiorców.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami na chwilę obecną to Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) tworzy wykaz przedsiębiorstw, z którego następnie losowo dokonywany jest wybór jednostek, przewidzianych do kontroli. Wykaz tworzony jest na podstawie danych udostępnionych przez inne urzędy administracji. Zdaniem POPiHN rodzi to ryzyko pominięcia podmiotów, które dopiero rozpoczynają działalność.

- Jednak głównym problemem jest to, że ten wykaz nie jest publicznie dostępny, a co za tym idzie przedsiębiorcy działający na rynku, a także klienci, dokonujący zakupu paliw, nie mogą ocenić jego kompletności - przekonują przedsiębiorcy zrzeszeni w organizacji. W ich opinii dotychczasowe kontrole oraz obserwacje rynku dowodzą, że w Polsce działa wiele stacji, które nie są ujęte we wspomnianym wykazie ani żadnych innych rejestrach.

W związku z tym POPiHN zgłosił propozycję, by to sami przedsiębiorcy mieli obowiązek rejestrowania się w wykazie, a naruszenie tego obowiązku podlegałoby karze, a także stanowiłoby naruszenie warunków koncesji, wydanej przez Prezesa URE.

Sam rejestr powinien być udostępniony do publicznej wiadomości, na przykład poprzez udostępnienie go na stronie internetowej UOKiK.

W ten sposób kupujący paliwo mogliby łatwo sprawdzić, czy dana baza paliw lub stacja znajduje się w wykazie i czy podlega okresowej kontroli jakości paliw przez Inspekcję Handlową.

Zdaniem branży wprowadzenie pierwszego tak kompleksowego wykazu infrastruktury paliwowej mogłoby też być wykorzystane do innych celów, związanych z nadzorem nad rynkiem paliwowym, np. do monitorowania prawidłowości działania przedsiębiorców paliwowych.

POPiHN od dawna postuluje stworzenie jednolitej, kompleksowej i dostępnej publicznie bazy danych, która pozwoliłaby również na efektywniejszą walkę z szarą strefą i innymi naruszeniami prawa w handlu paliwami. Miejscem publikacji rejestru mogłoby być Centralne Repozytorium Informacji Publicznej.

KOMENTARZE (1)

KOMENTARZE (1)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 390 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP