Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Branża postuluje zmiany w ustawie o zapasach

Autor: wnp.pl (Piotr Apanowicz)
20-03-2014 11:31
Branża postuluje zmiany w ustawie o zapasach
Fot. PTWP

Polska Izba Paliw Płynnych jest zdania, że w toku prac nad nowelizacją ustawy o zapasach obowiązkowych należy wprowadzić do niej zapisy, które pomogą w walce z szara strefą, a także zrezygnować z części przewidywanych przez ustawę obowiązków przy prowadzeniu tzw. małej produkcji paliwowej.

PIPP przekonuje, że działania mające na celu ograniczenie szarej strefy powinny być możliwie szerokie. Zdaniem Izby wprowadzenie w zeszłym roku mechanizmu solidarnej odpowiedzialności nabywcy oraz ograniczenia stosowania trzymiesięcznego rozliczenia podatku VAT są niewystarczające. Dlatego trwające prace nad systemem zapasów interwencyjnych powinny przysłużyć się do poprawy sytuacji rynkowej i wzmocnić nadzór nad obiegiem paliwa w kraju.
Propozycje sektora paliwowego wskazują na możliwość wykorzystania projektu nowelizacji ustawy o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego oraz zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa paliwowego państwa i zakłóceń na rynku naftowym, będącego implementacją dyrektywy unijnej, do ograniczenia szarej strefy w obrocie paliwowym, np. poprzez wprowadzenie możliwości kontroli transportowanego paliwa przez Służby Celne lub Policję, pod kątem realizacji obowiązków ustawowych, co pozwoliłoby na nadzór nad paliwem importowanym.

Inną propozycją jest, by firmy zobowiązane do odkładania zapasów obowiązkowych dokonywały wcześniejszego zgłoszenia sprowadzenia paliw w Agencji Rezerw Materiałowych (ARM). Obecnie importerzy mają 14 dni na wpis do rejestru ARM. Gdyby najpierw składano wniosek, a dopiero później sprowadzano paliwo, możliwy byłby właściwy nadzór ARM nad realizacją zapasów.

Według informacji Izby nierzetelni przedsiębiorcy unikają nie tylko realizacji obowiązków podatkowych, ale także nie tworzą zapasów obowiązkowych oraz nie realizują Narodowego Celu Wskaźnikowego. Zdaniem PIPP wprowadzenie możliwości kontroli spełnienia obowiązku tworzenia zapasów na przejściach granicznych oraz drogach powinno mieć pozytywny wpływ na ograniczenie szarej strefy. - Tylko wielokierunkowe ograniczanie możliwości prowadzenia takiej działalności może przynieść oczekiwane efekty - przekonują w Izbie.

Oprócz tego PIPP zwraca uwagę na nadmierny obowiązek dotyczący tworzenia i przekazywania przez małych producentów procedury postępowania w sytuacji zakłóceń w przywozie ropy czy awarii infrastruktury. "Projekt trafnie ogranicza obowiązek tworzenia takiej procedury w odniesieniu do handlowców, którzy w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczyli w imporcie określonej ilości produktu. Nieuzasadnione wydaje się natomiast nieobjęcie takim zwolnieniem nawet najmniejszych producentów" - czytamy w oświadczeniu Izby. Dotyczy to również sytuacji, gdy produkcja jest prowadzona na znikomą skalę, np. przez wprowadzenie do gotowego paliwa dodatku uszlachetniającego, co skutkuje powstaniem obowiązku tworzenia zapasów obowiązkowych w maksymalnej wielkości kilku tysięcy litrów.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP