Branża rafineryjna wie jak ograniczyć emisję CO2

Branża rafineryjna wie jak ograniczyć emisję CO2
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zrzeszająca europejskie rafinerie organizacja FuelsEurope przedstawiła „Wizję 2050”, czyli proponowany przez branżę długoterminowy plan działań na rzecz niskoemisyjnych paliw płynnych w Europie.

FuelsEurope przekonuje, że dzięki stopniowemu przejściu na nowe surowce, takie jak paliwa odnawialne, odpady i sekwestrowany CO2, przy odpowiednich ramach polityki,  wizja ta może się stać efektywną kosztowo opcją, dzięki której poziom emisji CO2 w transporcie zmniejszy się przy wykorzystaniu już istniejącej, powszechnie dostępnej infrastruktury. 

Czytaj też FuelsEurope: nowoczesne diesle nie gorsze od pojazdów elektrycznych

- Paliwa płynne będą nam jeszcze długo potrzebne. Pomimo obiecującego rozwoju w zakresie elektryfikacji samochodów osobowych, dla pojazdów ciężarowych, żeglugi i lotnictwa dostępnych jest obecnie mniej rozwiązań opartych na zrównoważonych technologiach, więc sektory te mogą nie być w stanie funkcjonować w swej obecnej formie bez paliw płynnych - mówi John Cooper, dyrektor generalny FuelsEurope.

Wizja przemysłu rafineryjnego oparta jest na wielu różnorodnych technologiach wytwarzania niskoemisyjnych paliw płynnych, takich jak biopaliwa produkowane w sposób zrównoważony, technologie CCS/CCU, technologia pozyskiwania wodoru przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii czy technologia „power-to-liquid”.

- Aby ta wizja się urzeczywistniła, musimy włączyć ją w unijną strategię przemysłową i technologiczną. Potrzebujemy takich ram polityki, które zagwarantują inwestorom stabilność i przewidywalność na przestrzeni 15-20 lat. Musimy także chronić międzynarodową konkurencyjność przemysłów UE i zapobiegać przenoszeniu produkcji poza unijne granice, co będzie możliwe poprzez rozwijanie i stosowanie omawianych technologii niskoemisyjnych - podsumowuje John Cooper.

FuelsEurope reprezentuje interesy 41 przedsiębiorstw prowadzących rafinerie w Unii Europejskiej. Członkowie organizacji, do których należą PKN Orlen i Grupa Lotos, odpowiadają za niemal całość zdolności przerobu ropy we Wspólnocie i ponad trzy czwarte sprzedaży paliw na terenie Unii.

Czytaj również John Cooper, FuelsEurope: Bruksela uderza w konkurencyjność europejskich rafinerii.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Branża rafineryjna wie jak ograniczyć emisję CO2

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!